İnsanın kişisel gelişiminde ruhsal sorunların çözülme yolları

/ 6 Aralık 2018 / / 5 Yorum
İnsanın kişisel gelişiminde ruhsal sorunların çözülme yolları

Her insanın hayatında zor dönemler vardır. Kimi insanlar bu dönemleri daha ağır kimi insanlar ise daha hafif atlatabilirler. Bu durumlardan çok etkilenen kişilerde çeşitli psikolojik sorunlar görülebilir. Bunlardan en ağırlarının bazıları;

  • Bipolar bozukluk
  • Şizofreni
  • Depresyon
  • Anksiyete bozukluğu
  • Obsesif Kompülsif bozukluktur.

 

Eğer bu hastalıkları ciddi derecede sizde olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza mutlaka gözükmelisiniz. Fakat insanlarımızın çoğunda ciddi derecede psikolojik rahatsızlar gözükmezken daha hafif boyutlarda gözükür. Bunların çözümleri ise aslında kişinin kendi elindedir diyebiliriz.

Ruhsal Sorunların Nedenleri

Psikolojik ve ruhsal sorunların birden çok sebebi bulunmaktadır. Eğer kişi yaşadığı şartlardan artık sıkıldıysa ve o şartlar onu mutlu etmiyorsa, sosyal hayatında ya da arkadaşlarıyla sıkıntılar yaşamaya başlıyorsa, çalışıyorsa iş hayatında okuyorsa okul hayatında işlerin yolunda gitmemesi ve afallama dönemleri, uyku yetmezliği açlık gibi durumların çok sık yaşanması durumlarında ruhsal sıkıntılar görülebilmektedir.
Bu sorunlarınızı kendi kendinize çözebilirsiniz. Yukarıda belirtilen her durumun aslında sizin de tahmin edeceğiniz gibi bir çözümü bulunmaktadır.

 

 

Ruhsal Sorunlar Nasıl Çözülmeli?

Sorunlarınızı kendi kendinize de halledebilirsiniz. bunun için kendi içinizde ortaya çıkartacağınız bir kıvılcım yeterlidir. Peki bunu nasıl yapacaksınız öncelikle sorununuzun ne olduğunu ortaya çıkartmanız gerekmektedir ve bunun nedenini ortaya çıkartmanız gerekmektedir.

Daha sonrasında sizi üzen ve mutlu etmeyen şeyleri teker teker hayatınızdan çıkartmakla işe başlayabilirsiniz. Sorunlarınızdan olduğunca ayrılarak pozitif olmaya çalışmanız gerekmektedir. Kendinizi ve hayatınızı sorgulamaktan vazgeçip sorunlarınızı sorgulayıp onların üzerinde durup kökten çözmeye çalışmalısınız. Yaşarken insanlar ne der acaba diyerek hareket etmemelisiniz, sizi mutlu eden şeyleri diğer insanları düşünmeden kendinizi düşünerek yapmalısınız. Hayatınızdaki arkadaşlarınızı iyi seçmelisiniz. Siz hayatınızı onlarla paylaşıyor olabilirsiniz fakat onlar size iyi gelmeyebilir. Bu yüzden arkadaşlarınızı iyi seçip kime içinizi açacağınızı düzgün seçmelisiniz.

Şükretmeyi bilmelisiniz. Şunu unutmayın ki nasıl sizin bir derdiniz varsa her insanın derdi bulunmaktadır ve emin olun sizden çok kötü durumda bulunanlar da mevcuttur. Hangi koşulda olursanız olun en azından halen hayattasınız ve nefes alıyorsunuz. Bu yüzden şükredin ve hayatı elinizden bırakmamaya çalışın. Çünkü siz nefes aldığınız sürece çalışıp çabalayıp üstesinden gelemeyeceğiniz şey yoktur.

İnsanın kişisel gelişiminde ruhsal sorunların çözülme yolları (5 Yorum)

  1. çok iyi anlatmışsınız sitede dolaşırken nasıl buraya geldim anlamadım ki :))) kitap gibi site çevir çevir okuu

  2. Bu gibi durumlarda gerçekten o kişiyi yanlız bırakmamak gerekiyor. Bir arkadaşımın bu tür problemi vardı. gerçekten zor bir durum

  3. insanların gelişiminde önce Aile yapısı çok önemli. Aile yapısı iyi olmayan bireyler maalesef kötü bir şekilde topluluğa karışıyor.

  4. gerçekten psikoloji kişisel geliştirmede çok önemli bir etken. Etrafındaki insanlarına buna katkısı neredeyse kendisindeki etkenden fazla diyebilirim.