İncir Hakkında Çok Şaşıracağınız Bilgiler

/ 10 Ağustos 2020 / / yorumsuz
İncir Hakkında Çok Şaşıracağınız Bilgiler

İncir tad olarak da görünüş olarak da ağızlarda harika bir aroma bırakan en sevilen meyveler arasında yer alır. Ayrıca da bol vitamin deposu olan incir besinlerle doludur ve çeşitli potansiyel sağlığa faydalarında vardır. İncir, sağlıklı sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı yok edebilir, kalp hastalığı riskinizi azaltabilir ve kan şekeri seviyenizi kontrol altında olmasına imkan sağlar yardımcı olabilir. İncirin yarar ve olumsuz yanlarından bahsedeceğiz.

İncirin Faydaları

  • Taze incir, besin maddeleri açısından da zengin ve kalori bakımından düşük bir kaloriye sahiptir. Bu açıdan da onu diyetler için tercih edebilirsiniz.
  • Taze incir kalorisi düşük ve pek çok vitamin ve mineraller barındıran bir meyvedir. Bununla yanında bir de kuru incir şeker ve kalori bakımından oldukça yüksek değerlere sahiptir.
  • İncir aynı zamanda bakır ve B6 vitamininden dolayı da fazla olan bir meyvedir.
  • Bakır, metabolizma ve enerji üretimi ile kan hücrelerinin, bağ dokularının ve nörotrans mitterlerin oluşumu gibi çeşitli vücut süreçlerinde rol oynayan hayati bir mineraldir.
  • B6 vitamini, vücudunuzun proteinlerini parçalamasına ve yeni proteinler olmasına yardımcı olan ve gerekli olan önemli bir vitamindir. Ayrıca beyin sağlığında da önemli bir rol oynar.
  • İncirlerin kan şekeri seviyelerini yönetmeye destek olmasının yanında sindirim ve kalp sağlığını korumaya da yardımcı olmak amacıyla da dahil olmak üzere pek çok potansiyel faydası vardır.

Kabızlık ile irritabl bağırsak sendromu (IBS-C) olan 150 kişide yapılan bir çalışmada, günde iki kez yaklaşık 4 kuru incir (45 gram) tüketenlerin, ağrı, şişkinlik ve kabızlık dahil olmak üzere semptomlarda önemli bir azalma yaşadığı bulundu.