İğde Hangi Hastalıklara İyi Gelir

/ 16 Kasım 2020 / / yorumsuz
İğde Hangi Hastalıklara İyi Gelir

İğde hangi hastalıklara iyi gelir severek tüketilen iğde kuruyemişçilerde ve aktarlarda kolaylıkla bulunan şifalı besinler arasında yer alır. Özellikle bağışıklık sisteminiz güçlendirmede, öksürüğe iyi gelmesiyle daha çok bilinen iğde mide ve bağırsak kanserine de yararlıdır. Bu makalemizde bu konu hakkında iğdenin hiç bilinmeyen kısımlarına yer verilecektir. Pek çok şeye faydası olduğu gibi her konuda destek sağlamaktadır. İşte iğdenin bilinmeyen faydalarını inceleyelim.

İğde hangi hastalıklara iyi gelir

İğdenin diğer önemli özelliği bağırsak fonksiyonlarına karşı da fayda sağlamasıdır. Özellikle ishal olan kişilerde iğde sık kullanılan besinler olarak tercih edilir. Omega 7 yağ asidinin diğer bir özelliği ise insülin direncinin düzenlenmesin de büyük rol oynar ve destek sağlar.  Ayrıca da yağ metabolizmasını düzenlemesi ve dolayısıyla kilo kontrolüne destek olmasıdır. Bu harika madde aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak vücudun insülin hassasiyetini artırmasına da yardımcı olur.  İğde meyveleri balla macun yapılıp tüketildiğinde sporcuların performansında destek sağlar. İdrar tutamama sorunu yaşayanlar için tedavi amaçlı kullanılır. Mide bulantısı ve kusmanın tedavisinde olumlu etkileri vardır. Düzenli olarak tüketilen iğrenin cinselliği güçlendirici olumlu etkileri vardır. Sperm hızının artmasına da aynı zamanda katkı sağlayan iğdenin tüketilmesi özellikle tavsiye edilmiştir.

Kilo Kontrolüne Yardımcıdır

Omega 7 yağ asidinin diğer bir özelliği ise insülin direncinin düzenlenmesin de büyük rol oynar ve destek sağlar.  Ayrıca da yağ metabolizmasını düzenlemesi ve dolayısıyla kilo kontrolüne destek olmasıdır. Bu harika madde aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak vücudun insülin hassasiyetini artırmasına da yardımcı olur. Böylece vücut glikozu yağ olarak depolamak yerine enerjiye çevirir. Bundan dolayı da kilo kontrolü kolaylaşır.

Cilde ve Göze Faydalıdır

Omega 7 ayrıca derinin doğal bir bileşenidir, bu açıdan da cildi nemlendirici ve onarıcı etkisiyle katkı sağlar. Bu özelliği ile yanık ve iyileşmeyen yaraların tedavisinde ve egzama gibi hastalıkların tedavisinde tercih edilir genel olarak. Vajinal kuruluk ve göz kuruluğu gibi problemlerin tedavisinde de olumlu etki yaratır. Son yapılan çalışmalarda, Omega 7’nin saç ve tırnak üzerindeki olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir.

Düzenli olarak tüketilen iğrenin cinselliği güçlendirici olumlu etkileri vardır. Sperm hızının artmasına da aynı zamanda katkı sağlayan iğdenin tüketilmesi özellikle tavsiye edilmiştir.