İdrar Renkleri Ne Anlam Taşıyor?

/ 21 Kasım 2018 / / yorumsuz
İdrar Renkleri Ne Anlam Taşıyor?

Eski çağlardan günümüz sağlık gelişmelerine kadar idrar rengi, her zaman hastalıkları öğrenme konusundan bizlere yol göstermiştir. Bunun nedeni ise idrardaki renk, koku ve yoğunluğun değişimi birçok hastalığın erken evrede ortaya çıkarılmasına neden olmaktadır. Peki, idrar renginin kokusunun ve yoğunluğunun değişime uğramasının nedenleri nedir?

 

  • İdrar Renginin Çok Koyu Olması
  • İdrar Renginin Puslu Olması
  • İdrarın Ağır Kokması
  • İdrar Renginin Pembe veya Kırmızı Olması

İdrar Renginin Çok Koyu Olması

Kişinin tüketmiş olduğu maddelerin atıkları birleşimi olarak aktarılan idrarın normal rengi, sarının parlak tonları olarak aktarılır. İdrardaki renk, birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Buna örnek verecek olursak eğer sabah kalktığınız zaman az su tüketmişseniz eğer buna bağlı olarak daha koyu bir idrar görülür. Bu gün içerisinde değişime uğrayarak daha açık bir renk tonuna gelebilir.

Eğer çok su tüketilmesine rağmen halen idrar rengi koyuluğunu koruyorsa bu durumda farklı bir sağlık probleminin olduğu düşünülebilir. Bu durumda hemen bir uzman hekime başvurmakta yarar vardır.

İdrar rengi koyu kahverengiye yakınsa eğer safra ve karaciğer hastalıkları, koyu sarı renkte ise yüksek tuz miktarı ile alakalı olabilir. Bunlara ek olarak mesane kanseri, böbrek kanseri, yaralanma zehirlenme ve safra taşları sarılık gibi durumlarda da idrar renginin koyu olması normal bir durum olarak uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

İdrar Renginin Puslu Olması

İdrarda puslu bir görünüm var ise bu durum böbrek taşlarına işaret etmektedir. İdrarın puslu görülmesinin sebebi ise içeriğindeki yoğun bir fosfor olmasındandır. Bu durum sürekli devam ediyorsa eğer idrar yolu enfeksiyon hastalıklarının olması muhtemel bir durumdur.

İdrarın Ağır Kokması

Genel olarak idrar kokusu iyi olmasa da kötü bir kokunun ayrımını çok rahat bir şekilde yapabiliriz. Bu durum çoğu zaman çok aşırı derecede kahve tüketiminden kaynaklanan bir durum olsa da başka hastalıklarında haberci olabilmektedir. Bu durumda mutlaka bir hekime başvurmakta yarar vardır.

İdrar Renginin Pembe – Kırmızı Olması

Tüketmiş olduğumuz besinler bazen idrar renginde değişimlere yol açmaktadır. Özelliklede pancar ve böğürtlen gibi aşırı baskın renkteki besinlerin idrar renginde pembeleşmeye yol açmaktadır. Bununla beraber bazı antibiyotik ilaçlarda idrar renginin pembe ve kırmızıya dönüşmesinde etkili olmaktadır. Ancak bunlar dışında normal bir zamanda bu değişimler oluşuyorsa özelliklede kırmızı bir renk oluyorsa mutlaka bir doktora başvurunuz.

Bütün bunların yanı sıra idrar rengi koyu bordo şeklinde oluyorsa eğer bu durumun nefrit denen böbrek iltihabının ve ilerleyici böbrek hastalığının belirtisi olabilir. İdrarın köpük halinde olması ise böbreklerden kaynaklanmış olan protein kaçağının olmasıdır. Bu durumda acil bir şekilde doktora başvurulması gerekmektedir.