Hormonlu Gıdalar Erkeklerin Memesini Büyütüyor

/ 6 Eylül 2020 / / yorumsuz
Hormonlu Gıdalar Erkeklerin Memesini Büyütüyor

Erkekleri estetik olarak da rahatsız eden ve özgüvenini olumsuz etkileyen yol açan meme büyümesi her yaşta ortaya çıkabiliyor. Son dönemlerde de hormonlu gıdalar nedeni ile de ergen veya genç erkeklerde meme büyümesine daha sık karşılaşılmaktadır. Erkeklerde görülen kadın tipinde meme büyümesine jinekomasti adı veriliyor. Oldukça çok görülen bu büyüme genellikle iyi huylu olur. Dar kıyafet giyildiğinde estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olurken diğer yandan da erkeklerde ciddi bir özgüven problemi olması konusunda olumsuz etki yaratır.

Yapılan muayene ve tetkiklerin sonrasında ise jine komastinin durumu ve evresine göre ameliyatın yöntemi ile tekniği belirlenir. Şayet ki meme içindeki yağ dokusu çok ise genellikle liposuction işlemi yeterli olur. Bu operasyonlarda lazer liposuction daha çok tavsiye edilir çünkü lazer liposuctionla yapılan işlerde yağ alımının ardından lazerle cilt tabanı ısıtılarak deride sıkılaşma etkisi yaratması vardır. Yarım santimlik bir kesiden girilerek yapılan operasyondan sonra hastanın vücudunda hiçbir iz kalmaz.

Meme dokusunun yağ dokusuna göre ön planda olduğu durumlardaysa liposuciton tek başına yeterli gelmez. Bu gibi durumlarda liposuctiona ek olarak meme başından küçük boyutta yarım dairelik bir kesi açılarak meme dokusunun çıkarılması işlemi uygulanır. Bu şekildeki karma operasyonlarda da ameliyat izi çok az olur.

Bazı jinekomasti hastalarında ise hem deri fazlalığı çok belirgin oluyor hem de bu kişilerin meme boyutları neredeyse bayan memesine yakın büyüklükte olabiliyor. Bu açıdan da açık ameliyat uygulanılması gerekir. Operasyonun sonucunda ise bayanlardaki meme küçültme ameliyatında olduğu gibi lolipop ya da ters T şeklinde iz kalır.

Jinekomasti ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Ortalama bir saat süren ameliyatın sonrasında hastalar ya aynı gün veya bir gün sonra hastaneden çıkmaktalar. Liposuction ya da küçük kesiyle yapılan ameliyatlarda ise genellikle dren takılmazken, açık ameliyatlarda olması gerekir. Ameliyat sonrasında az seviyede yaşanan ağrılar ise ağrı kesicilerle önlenir. Beşinci günün sonunda hastanın banyo yapmasına müsaade edilir.