Ho’oponopono Nedir?

/ 27 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Ho’oponopono Nedir?

 Ho’oponopono, çok eski zamanlara dayanan bir Hawaii iyileştirme yöntemidir. ‘’Zero Limit’’ kitabının yayınlanmasıyla beraber popülerliği artan ve dünyada birçok ülkede duyulmaya başlanan bu arınma yöntemi, ülkemizde de kişisel gelişim ile ilgilenen kişilerin odak noktası haline gelmiştir. Ho’oponopono ile arınmak, bu yöntemi hayatımıza geçirmek çok basittir; çünkü tek yapmanız gereken farkındalığınızı artırmak ve dış dünyada bir şey olmadığını, her şeyin iç dünyamızın yansıması olduğunu kabullenmektir. Ho’oponopono ile iyileştirme yaparken, en önemlisi de yüzde yüz sorumluluk almaktır. Eğer sorumluluğu alırsak ve çevremizdeki hiçbir kişinin ve olayın diğer insanların suçu olmadığını ya da varoluşundan kaynaklanmadığını bilirsek bu yöntem ile arınmamız son derece kolaydır.

HO’OPONOPONO İLE ARINMAK

 Gelişmekte ve değişmekte olan dünyaya ayak uydurmaya çalışırken, gündelik sıkıntılarımız, maddi manevi yüklerimiz bizleri zaman zaman çıkmaza sokabiliyor. Bu yüzden özellikle 2000’li yılların başından beri birçok kişisel gelişim kitapları yayınlamış, seminerler verilmiş, meleklerle ilgili kitaplar yazılmış ve çeşitli arınma yöntemlerini anlatan bir sürü bilgi paylaşılmıştır. Hayatımızda hangi arınma yöntemini uygularsak uygulayalım şunu bilmeliyiz ki, arınmayı gönülden istemek ve niyet etmek bile arınmanın bir parçasıdır ve mucizevi etkileri vardır. Birçok psikoterapi ile tanıştık ve hepsi birbirinden farklı, özel ve etkili oldu.

 İnsanlar birçok işinin yarım kalmasından, ailevi problemlerinden, aşk hayatlarının dengesizliğinden, çocuğunun başarısızlığından, patronunun yapmadığı zamdan… Saymakla bitmeyecek bir sürü kavramdan çok yoruldu ve arayışlarının sonucunda en işe yarar yöntemlerden biri olan Ho’oponopono ile tanıştı.

HO’OPONOPONOYU UYGULAMAK

 Her terapide olduğu gibi Ho’oponoponoyu uygulamak için öncelikle güzel niyetlerde bulunmalısınız; çünkü iyi şeyler düşünür ve adımlar atarsanız rezonans kanununa göre aynı güzellikteki kavramları da hayatınıza çekersiniz bu sebeple birinci kural güzel niyette bulunmak. Ho’oponopono ile iyileştirme yönteminde aklınıza kazımanız gereken dört tane cümle vardır. Bunlar; Seni seviyorum, özür dilerim, lütfen beni affet ve teşekkür ederim. Bu dört cümleyi yaşadığınız her durumda içinizden söylemeniz ya da beyninizden geçirmeniz gerekecek. Zaten bir süre sonra farkındalığınız arttığı için otomatik olarak içinizden söylemeye başlayacaksınız. Nasıl uygulayacağınızı örneklendirelim;

 Ho’oponopono der ki dışarıda hiçbir şey yok. Şu anda okumakta olduğunuz satırlar dahil, yaşadığınız ve karşılaştığınız her şey içinizdedir. Eğer güzel, kötü, sıkıcı, eğlenceli herhangi bir şey ile karşı karşıya kalıyorsanız bu sizin sorumluluğunuzdadır ve bunun olması için mutlaka bir bilinçaltı kodlamanız, atalardan getirdiğiniz korkunuz, tecrübe ettiğiniz kötü anınız gibi muhtemel sebepler mevcuttur. Aslında dünyanızın yaratıcısı sizsiniz. Çok şanslısınız ki Ho’oponopono yapabilmeniz için sorunun köken nedenini bilmek zorunda da değilsiniz. Mesela dışarıda bir ailenin kavga ettiğini duyuyorsunuz, çamaşır makineniz bozuluyor, bir ambulansın sesini, sizi rahatsız eden çocuk bağırtsını… Bunların herhangi biri sizi huzursuz ediyorsa mutlaka bunula ilgili bir deneyiminiz var. Belki çocukken çok bağırıyordunuz ve çok fazla azar yediniz. Dolayısıyla bağırmaları sizi huzursuz ediyor olabilir. Belki bozulan makineniz size bir şey anlatmak istiyor. Sorun her ne ise… Kökeninde yatanı bulamamak sizi strese sokmasın. Tek yapmanız gereken sizi rahatsız ya da mutsuz eden olay için şu cümleleri sarf etmeniz..

‘’(Sevgili çocuk sesinden) ……….. rahatsız olan yanım, seni fark ettim. Bütün sorumluluğu alıyorum. Seni bugüne kadar fark etmediğim için özür dilerim. Şu andan itibaren iyileşmeye ve iyileştirmeye niyet ediyorum. Seni seviyorum, özür dilerim, lütfen beni affet, teşekkür ederim.’’

İşte Ho’oponopono’yu uygulamak bu kadar basit. Yeter ki yaşadığınız olayları fark edin, bunu neden yaşadım diye sorgulayın ve o sorun için bu dört kelimeyi sürekli söyleyin. Bir süre sonra kelimelerin hayatınızdaki olumlu gücünü göreceksiniz. Hepsini unutsanız dahi, sadece Seni Seviyorum cümlesi bile titreşimi ve etkisi ile sihirlidir. Unutmayın, her şey bizim eserimiz ve kendi dünyamızı ancak biz güzelleştirebiliriz.