Hipertrikoz(Kurtadam) Sendromu Nedir Ve Belirtileri Nelerdir

/ 14 Eylül 2019 / / yorumsuz
Hipertrikoz(Kurtadam) Sendromu Nedir Ve Belirtileri Nelerdir

Yaygın olarak kurtadam Sendromu olarak bilinen Ambras sendromunun bilimsel adı olan hipertrikoz, bir kişinin vücudunda herhangi bir yerde aşırı saç büyümesine neden olan nadir bir genetik bozukluktur. Nadir durum nedeniyle tuhaf Nedenleri, Belirtileri ve diğer gerçekler yüzyıllar boyunca doktorlar ve araştırmacılar tarafından bir bulmaca olarak kaldı.

Kurtadam Sendromu Nedenleri

Bu sendromun tek açıklanabilir nedeni genetik bir mutasyondur. Kontrol ve tabi değişim için saç büyümesini teşvik, saç anormal vücut üzerinde büyümeye lider olan genler. Konjenital hipertrikoz ailede kalıtsaldır, oysa edinilmiş veya genelleştirilmiş hipertrikoz daha sonra bir kişinin hayatında gelişebilir. Bir kişinin edinilmiş hipertrikozdan muzdarip olmasının olası nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Erken yaşta otoimmün hastalıklar veya enfeksiyonlar
  • Saç yenileyici ilaçlar veya immünosupresan veya androjenik steroidler gibi bazı ilaçlara tepki.
  • Hücre mutasyonu veya kanser
  • Yetersiz beslenme veya kötü beslenme
  • Anoreksiya ve diğer yeme bozuklukları

Kurtadam Sendromu Belirtileri

Kurtadam sendromunun kendine özgü bir belirtisi, vücudunuzdaki, özellikle yüzünüzde ve diğer maruz kalan bölgelerde, bir kurtadam gibi benzeyen anormal saç büyümesidir[8]. Bu bozukluktan muzdarip bir kişi üç tip saç üretir.

Hipertrikoz üç farklı saç türüne neden olabilir:

Lanugo

Lanugo saçları, yeni doğmuş bir bebeğin vücudundaki saçlara benzer ince, uzun çok yumuşak saçlardır. Bu tip saçlarda genellikle pigment yoktur ve genellikle doğumdan birkaç hafta sonra kaybolur ve düşer. Hipertrikozlu kişilerde, lanugo saçları düşmez ve tedavi edilene kadar vücutta kalır.

Vellus

Vellus, kulaklarınızın arkası, dudaklar, avuç içi, yara dokusu vb. gibi vücudunuzun belirli bölgelerinde bulunan kısa bir saçtır. Bu saç genellikle yumuşak, kısa ve hafif pigmentlidir ve bu tüyler vücudun her yerinde görülür. Vellus kılları, mukoza zarları, ayak tabanları ve avuç içi gibi kıl foliküllerinin olmadığı kısımlarda görünmez.

Terminal

Terminal saç her üç saç tipinin en karanlık ve genellikle kalın, kaba ve uzun saç. Bu saçları yüz, koltuk altı ve kasıkta bulabilirsiniz. Genellikle hormonlarla ilişkilendirir.

Eksik diş etleri veya genişlemiş diş etleri gibi belirtiler de kurtadam sendromunu karakterize eder. Genellikle hirsutizm için yanlış, onlar erkek-desen kendi yüz ve vücut üzerinde saç istenmeyen büyüme muzdarip kadınları etkileyen bir hastalıktır, genellikle yüz, göğüs, ve sırt.