Hipermetrop Nedenleri Ve Belirtileri

/ 11 Eylül 2019 / / yorumsuz
Hipermetrop Nedenleri Ve Belirtileri

Tüm kırılma hataları gibi, hipermetrop bir göz hastalığı değildir. Gözün şekli veya kornea veya lensin anormal şekli gibi gözde fiziksel bir düzensizlikten kaynaklanır.

Düzensiz Göz Şekli

Göz çok kısa olduğunda (önden arkaya), mercekten geçen ışık net bir görüş oluşturmak için retinada kırılmaz. Bu durumda, ışık retinanın arkasında kırılır ve bulanık görme yaratır.

Kornea veya lensin anormal şekli

Kornea yeterince kavisli değilse veya lens gözüne daha fazla oturursa, lensin içinden geçen ışık retina üzerinde kırılmaz. Çok kısa bir gözde olduğu gibi, ışık retinanın arkasında kırılacak ve bulanık görme yaratacaktır.

Hipermetrop Belirtileri

Hipermetrop tipik olarak çocukluk çağında başlasa da, küçük çocuklarda esnek lens, lensin doğal olarak telafi ettiği için teşhis koymayı zorlaştırır. Bir kez gözleri yaklaşık 9 yaşında büyüyen durdurmak ve biz yaş olarak, onlar artık odaklama sorunu çözmek mümkün ve kapalı bir şey olabilir daha belirgin hale gelir.

Hipermetrop olan bireyler aşağıdaki belirtilerden bazılarını (veya tümünü) yaşayabilir:

  • Size daha yakın olan nesnelere odaklanmanın zorluğu
  • Şaşı neden baş ağrısı ve göz yorgunluğu
  • Yorgun veya yanan gözler

Hipermetrop Teşhisi

Diğer refraktif görme problemleri gibi, hipermetrop kapsamlı bir göz muayenesi sırasında kolayca teşhis edilebilir.

Muayene sırasında, doktorun görme keskinliğinizi ve hipermetrop olup olmadığınızı ve ilerlemesinin derecesini belirlemesine yardımcı olmak için bir dizi test uygulanır.

Hipermetrop için etkili tedaviler

Düzeltici Lensler (Gözlük)

Hipermetrop gözlüklerle kolayca düzeltilebilir. Hipermetrop derecesi belirlendikten sonra, düzeltmek için gereken lensler için reçete Kare seçiminize yerleştirilir. Reçeteye bağlı olarak, bazı kişiler gözlüklerini her zaman giymemeyi seçebilir, daha ziyade karmaşık işleri okurken veya gerçekleştirirken sadece onları giymeyi tercih edebilir.

Lens

Gözlüklerde olduğu gibi, hipermetrop kontakt lenslerle rahatça düzeltilebilir. Bir reçete belirlendikten sonra, çeşitli kontakt lens seçenekleri mevcuttur. Yumuşak veya Sert olabilirler, çeşitli malzemelerden yapılmış, tek kullanımlık veya tekrar kullanılabilir olabilirler.

Lazer Göz Cerrahisi

Lazer refraktif cerrahi veya en yaygın olarak bilinen LASIK, en yaygın olarak gerçekleştirilen lazer görme düzeltme ameliyatıdır. Bir cerrah tarafından gerçekleştirilen LASİK, kornea farklı bir şekil vererek odaklama hatasını düzeltir. Kornea farklı bir şekle sahip olduğunda, göze giren ışık retina üzerinde düzgün bir şekilde kırılabilir ve net bir görüş oluşturabilir.