Hint Ginsenginin Faydaları Nelerdir?

/ 4 Şubat 2020 / / yorumsuz
Hint Ginsenginin Faydaları Nelerdir?

Yararlı bir bitki olarak bilinen Hint Ginsengi genel olarak kış kirazı olarak da biliniyor. Hint ginsengi çok faydası olan bir bitki türüdür. Ashwagandha adı ile de bilinen ve Hindistan’ın birçok yerinde çokça bulunan en yararlı bitkilerden bir tanesidir. Hint ginsengi özellikle anksiyete, şeker, stres ve hipotiroidizm gibi hastalıklarda tedavi edici özelliğe sahiptir. Zaten uzak doğu alternatif tıbbında bu bitkinin büyük bir değeri vardır.

Hint Ginsengi nedir?

Hint Ginsengi Ashwagandha olarak bilinen bir bitki olarak, çok eski tarihlerden beri Hint tıbbında kullanılan bir malzeme oldu. Ashwagandha bitkisi 35-75 cm boylarında dikenli bir gövdeye sahip bir türdür. Hint Ginsengi (Ashwagandha bitkisi) terapötik özelliklere de sahiptir. Bu bitkinin küçük ve yuvarlak meyveleri kırmızı ile turuncu renge sahiptir. Hint Ginsenginin en çok kullanılan bölümü kökleridir. Bu bitki türü çok sıcak iklimlerde yetişir. Değerli okurlar dilerseniz şimdi de bu mucizevi bitkinin yararlarına teker teker bakalım.

Kanser önleyici etkisi var

Kanser önleyici bir etkiye sahip olan Hint Ginsengi tıbbi araştırmalar sonunda güvenilir bir bitki olduğunu kanıtlıyor. Hint Ginsengi  kemoterapi ya da radyasyon tedavisi almayan hastalarda da çok daha olumlu sonuçlar veriyor.

Bağışıklık arttırıcı özelliğe sahiptir

Bu bitki ilaçlardaki yan etkiyi yok eder, ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesinde fayda sağlayan bir bitkidir. Hint Ginsengi vücuttaki bağışıklık sistemini destekler.

Kolesterolün azalmasını sağlar

Karaciğerin zararlı antioksidanlardan temizlenmesini sağlar. En önemlisi vücutta tümör oluşmasını engelleyen bir bitki çeşididir.

Stresi azaltma özelliği vardır

Hint ginsengi rahatlatmayı ve sinirlerin gevşemesini sağlar. En çok stresli olduğunuz zamanlarda bu bitkiyi kullanırsanız sinirlerinizin yatışmasını sağlayabilirsiniz ve gerginliği azaltabilirsiniz.

Diyabet riskini düşürür

Diyabet hastası olan kişiler Hint Ginsengi kullandıkları zaman diyabet hastalığının zararlı etkilerinden kurtuluyorlar.

Kas büyümesinde etkilidir

Bu bitkiyi kullanan kişilerde kas fonksiyonlarının daha iyi çalıştığı gözlemlenmiş bu bitkinin kas gücünü arttıran bir etkisi vardır. Ayıca bu bitkiyi kullanan kişilerde kas zayıflığının oluşması engelleniyor.

Kalp kaslarını güçlendirir

Hint ginsengi kalp damarlarını açmak için çok faydalı bir bitkidir. Ayrıca kalp kaslarının da kuvvetlenmesine yardımcı olur.

Kansızlığı giderir

Hint Ginsengini kansızlık sorunu yaşayan kişiler için de sorun çözücüdür. Hint ginsengi bitkisini tüketen kişilerde kansızlık veya anemi sorunu ortadan kalkar.

Ateş düşürücü özelliği vardır

Özellikle ateşi çok çıkan 38.5 derece üstü kişiler de Hint Ginsengi bitkisi kullanması ile ateşi normal seviyeye iner. Eskiden Çin tıbbı da ateş düşürmek için bu bitkiyi kullanırdı.

Hint Ginsengi Nasıl Kullanılır?

Gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere 2 defa kullanılır. Bir çay bardağı suya 3-4 damla olarak kullanılan bir bitkidir. Hint Ginsenginin kullanımı, basittir damla formunda satın aldığınız bu ürünü sabah ve aksam iki defa kullanmanız bir çok rahatsızlığı ortadan kaldıracaktır. Fakat bu bitkiyi kullanmadan önce, işini bilen bir uzman doktora danışmanızı öneririz.