Hamileyken Spor Yapılabilir mi? 

/ 26 Kasım 2021 / / yorumsuz
Hamileyken Spor Yapılabilir mi? 

Hamileyken Spor Yapılabilir mi? 

Hamileyken Spor Yapılabilir mi? Hamile olan bir anne adayı Spor yapıp yapmamak arasında bazen tereddütte düşsede kesinlikle Spor her konuda faydalı olduğu gibi hamilelikte defaydasından hiçbir şey kaybetmemektedir. Spor kan dolaşımını hızlandırdığı için bebeğin daha sağlıklı olmasına ve gelişimine katkı sunacaktır. Bu şekilde fayda sağlayan bir aktivite hem anneye iyi gelecektir hem bebeğine. Çünkü Spor yapan kişi kendini enerjik ve zinde hisseder. Hamilelik anne adayına bazen halsizlik ve yorgunluk hissi verdiği için anne adayı spor yapar ve yapmaya devam ederse böyle bir şey hissetmeyecek hale gelecektir. Hamileyken spor yapılabilir mi?Sorusunu öncelikle doktorunuza danışarak almalısınız.

Ancak bazı durumlarda doktor anne adayının yatarak dinlenmesini ve yorucu her aktiviteden uzak kalmasını söyler. Eğerki böyle bir durum var ise mutlaka doktorunuza uyunuz. Aksi şeyler yapmayınız. Spor yapmaya başlamadan önce de bir doktora gidip sağlık kontrollerinizi yaptırıp sonra onay alırsanız başlayınız. Hamileyken Yapılabilir mi evet yapılır ancak hamileliğiniz normal bir hamilelik ise.

Hamile iken Hangi spor ile ilgilenilmeli?

Hemen her spor branşında hamileler için ayrı kategoride hareketler ve pozisyonlar belirlenmiş olsa da özellikle tercih edilen ve tavsiye edilen belli başlı branşlar tabiki vardır. En çok tercih yogadan yana yapılıyor olsa da plates de aşırı şekilde rağbet görmektedir. sorusuna merak eden gebeler için,  bu iki spor faaliyetinin de hamileyken yapılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Hamileyken yapılan sporun Faydaları

Spor her yaşta her dönemde insanlar için oldukça faydalı olduğu gibi hamilelik döneminde de anne adayları için oldukça ideal bir aktivitedir. Anne adayı hamileliğine ve olmasını hiç istemesek de hamilelik risklerine göre bir spor dalı seçer ve bu yönde spor faaliyetini sürdürür ise bu anne içinde bebek içinde oldukça fazla önem taşımaktadır.  Eğer ki doktorunuz size aksi bir durum  beyan etmemiş ise hamileyken spor yapılabilir mi için söylenecek en doğru şey, faydaları oldukça fazladır.

Hamileyken Spor Yapılabilir mi?
Hamileyken Spor Yapılabilir mi?

Kesinlikle annenin ruhsal durumunu dengeli tutar hızlı inişler çıkışlar engellenir. Annenin kan dolaşımı hızlandığı için bebek bu durumdan nasiplenir ve daha güzel sağlıklı bir gelişim gösterir. Yapılan hareket ve egzersizler dâhilinde nefes daha doğru alınıp verildiği için anne çabuk yorulmaz bebeğinin onda yarattığı ağırlık ve yorgunluk hissini hızla yener. Vücut estetiği için doğum anı kolaylaşır anne bebeğine kavuşma anını daha rahat geçirir.

Spor Yapmak Hangi Durumlarda zararlı olabilir 

Her şeyde olduğu gibi sporda dazararlı durumlar söz konusudur. Vücudunuzu ve rahatsızlıklarını tanımadan her egzersize yönelmeniz sizde bazı fiziki sorunlara yol açabilir. Önce kendinizi tanıyın sonra spora başlayın. Özellikle de hamilelik sürecinde de anneler spor yaparken çok dikkatli davranmalıdır.

Örneğin bazı riskli gebeliklerde doktor tavsiyesi zorunlu olmadıkça yatmanızdan yanadır. Böyle bir durumda kesinlikle doktorun söyledikleri baz alınarak hareket edilmelidir. Yâda riskli gebelik yaşamıyor olsanız da ağır hareketli sizi ve bebeği yorucu faaliyetlerde bulunmamalısınız. Hamileyken Spor Yapılabilir mi diye, ve hangi sporlar yapılabilir diye, doktorunuza veya bir profesyonel bilir kişiye mutlaka danışmalısınız.