Hamileyken Diyet Yapılmalı Mıdır? Çocuğa yararı ve zararları var mıdır?

/ 26 Aralık 2018 / 40 / 3 Yorum
Hamileyken Diyet Yapılmalı Mıdır? Çocuğa yararı ve zararları var mıdır?

Hamileyken Diyet Yapılmalı Mıdır?

Hamilelik çok kutsal bir meseledir. Kutsallıktan ziyade insan için aşırı önemli durumdadır. İnsan hayatında bir çocuk doğurmak kadar özel olacak bir an daha yoktur. Ne evliliği ne de hayalindeki mesleğe gelmesi… Bir çocuk annesi olmak insanı bambaşka bir yere götürür. Elbette ki bu hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken meseleler vardır. Yaptığımız bir iş çocuğun sağlığını belki de tehlikeye atabilir. Bu yüzden ne yaparsa yapsın hamile kadınlar bu süreçte çok dikkatli olmalıdırlar. Dikkat edilmesi gereken bir konu da diyettir. Her zaman için insan hayatında büyük sorunlardan olan kilo problemi burada da kadının karşısına çıkmaktadır. Bu sorunun kadının hamilelik döneminde çıkması kadının işini daha da zorlaştırmaktadır. Kilo almak hamile kadınlarda kaçınılmaz sorunların başında gelmektedir. Az ya da çok, hamilelik yaşayan kadınlarda kilo problemi oluşmaktadır. Her hamile olan kadında kilo aynı derecede problem olmayabiliyor. Herkesin metabolizmasının farklı olması gibi sebeplerden dolayı. Hamilelikte aş ermek gibi durumdan dolayı kadınların canı bir çok şey ister. Durum böyle olunca kilo almak kaçınılmaz olabiliyor. Sürekli yemek istemesi gibi durumlar elbette ki çok aşırıya kaçılmadan yapılması gereken normal şeylerdir. Doktorlar tarafından hamilelikte ortalama 15 kilo almak normal olarak belirtilmektedir. Bu kadar yemenin yanında kadınlar diyet yapmak da istemektedirler. Her hamile kadında görülmese de sıkça bu olayla karşılaşılmaktadır. Ama hiçbir insan ya da doktor hamilelik sürecinde diyet yapılmasını önermez. Gebelikte yapılabilecek bir diyet hamile kadının kendisine göre oluşturduğu program şeklinde olmalıdır. Normal zamanda olduğu gibi amaç çok kilo vermek olmamalıdır. Yemeklerde aşırıya kaçmamak amaç edinilmeli ve ona göre davranılmalıdır. Hamile kadının yapması gereken diyet kilo alımını daha düzenli hale getirme amacıyla olmaktadır. Hamileliğin ilk anlarında kilo verme gibi durum görünse de kilo illa ki alınacaktır. Hamile bir kadının yapması gereken tek diyet aşırı kilo almayı engellemek olmalıdır. Hamile kadın diyetini asla kilo vermek için yapmamalıdır.

Hamileyken Yapılan Diyetin Çocuğa Yararı Ve Zararı Var Mıdır?

Hamilelikte öğünleriniz belirli bir programa değil iştahınıza göre olmalıdır ve asla diyet ya da herhangi bir durum için öğün aksatılmamalıdır. Hamileyken yapılacak olan aşırı diyet bebeğin beslenmesini de etkileyebilecek bir durumdur. Bu yüzden bebeğe zarar verme ihtimali bulunan bir olaydan kaçınmalısınız. Yukarıda anlattığımız şekildeki diyetin dışına çıkılmamalı ve amaç kilo vermek değildir. Hamilelikte bir kadının yegane amacı kendi sağlığını ve bebeğin sağlığını düşünmektir. Bu yüzden alacağınız kilolar hamilelik sürecinde dert olmamalı ve hamilelikten sonra düşünülmelidir.

Hamileyken Diyet Yapılmalı Mıdır? Çocuğa yararı ve zararları var mıdır? (3 Yorum)

  1. her diyet uygulanmıyor bunda. hafif ve karbonhidrat almak gerekiyor doktorunuzdan tavsiye almayı unutmayın. Her annede diyet yapamaz.

  2. 4. aydan sonra çok kilo almaya başlamıştım. Normalin üstünde olduğunu söyledi doktor. diyet programı yaptı ve uyguladım. ideal hamilelik kilosunda kalmak bence en iyisi. çocuk olduktan sonra bu diyet i uygulayamıyorsunuz çünkü..