Hamilelikte Seyahat Engeli Var Mı?

/ 16 Temmuz 2019 / 21 / yorumsuz
Hamilelikte Seyahat Engeli Var Mı?

Anne adaylarının aklını kurcalayan en büyük sorulardan biriside, hamilelik döneminde seyahat engelinin olup olmadığıdır. Seyahat, hamile bir kadın için endişe verici gözükse de, belirli kurallar ve önlemler dahilinde hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Yine de anne ve bebeğin sağlığı için, bu konuda ciddi bir özenin gösterilmesi gerekmektedir.

Anne Adayının Seyahati İçin En Uygun Zamanlar

Hamileliğin ilk 3 ayı, geri kalan aylara göre daha zorlu geçmektedir. Bu ilk 3 ayda, halsizlik, bulantı, ağrı gibi fiziksel zorluklar en üst düzeyde olmaktadır. Buna ilave olarak, psikolojik açıdan da anne adayının en sıkıntılı dönemi, gebeliğinin ilk 3 ayıdır. Bu yüzden ilk 3 ayda, anne adayına seyahat önerilmemektedir. 14. ve 26. Haftaları kapsayan ikinci 3 ay, ilk 3 aya göre daha kolay geçtiği için, bu dönemde yapılacak seyahatler anne adayı için daha uygun olmaktadır. Anne adayı ve bebeğin sağlığı için gerekli şartlar oluşturulursa, anne adayı 14. Haftadan gebeliğinin sonuna kadar sorunsuzca seyahat edebilmektedir.

Hamileler İçin Seyahat Araçları

Hamileler için, seyahatin hangi araçla yapılacağı da oldukça önemlidir. Eğer şahsi araçla seyahat yapılacaksa, molalar sık tutulmalı ve anne adayının araç içinde ki rahatlığına özen gösterilmelidir. Koltuk mesafesi, hamilenin rahat hareket edebileceği şekilde ayarlanmalı ve emniyet kemeri, rahatsız etmeyecek şekilde takılmalıdır. Otobüs ve tren gibi yolculuk araçları, hamileler için tavsiye edilmemektedir. Özellikle yapılacak yolculuk uzunsa, araç içinde ki hareket kısıtlığı ve mola sürelerinin azlığı, anne adayının stres yaşamasına neden olabilmektedir. Uçak yolculuğu ise, kabin basıncı ayarlı bir uçakla yapılacaksa oldukça güvenlidir. Uçak yolculuğu uzun süreliyse, anne adayının belirli aralıklarla uçağın koridorunda kısa yürüyüşler yapması önerilmektedir.

Seyahatte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne adayının, seyahat esnasında rahat kıyafetler tercih etmesi önemlidir. Ayrıca ayakkabıları da rahat olmalı ve hareketsizlikten kanın damar içinde pıhtılaşmaması için, bacakların uzatılarak dinlendirilmesi gerekmektedir. Seyahat esnasında, sıkça mola verilmeli, anne adayının ihtiyaçları karşılanmalıdır. Eğer mide bulantısı şiddetli olursa, doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalı ve anne adayının yanında daima atıştırmalık bir şeyler bulunmalıdır. Seyahat esnasında rahat bir uyku için, seyahat yastıkları kullanılmalı ve hareket kısıtlılığı yaratmayan geniş bir alanda seyahat edilmelidir.