Hamilelikte En Çok Hangi Aylarda Kilo Alınır? Doğum Sonrasında Beslenme

/ 1 Ekim 2019 / / yorumsuz
Hamilelikte En Çok Hangi Aylarda Kilo Alınır? Doğum Sonrasında Beslenme

Annelerin Evde Yapabileceği Rahat Diyet

Annelik her kadının tatmak istediği bir duygudur. Bu duygu önce hamilelikle başlar. Bu nedenledir ki formuna dikkat etmek isteyen anne hem hamileliği boyunca, hem doğumdan sonra ilk aylarda ve sonrasında yediğine içtiğine dikkat etmelidir.

Hamilelikte En Çok Hangi Aylarda Kilo Alınır?

İlk üç ay gebelikle ilgili belirtilerin en çok hissedildiği aylardı. Bu aylarda annenin vücudu geçirdiği değişimlere alışma süreci geçirdiğinden anne birçok sıkıntıyla mücadele eder. Başı döner, midesi bulanır, iştahsızlık yaşar. Onun için bu aylarda kilo almak şöyle dursun kilo verilebilir. Sonraki aylar asıl kiloların alındığı aylardır. Bu süreçte “İki can taşıyorum.” gibi bir mazeretin ardına sığınarak annenin dikkatsiz ve düzensiz beslenmesi alınan kiloların asıl sebebidir.

Doğum Sonrasında Beslenme

Doğum öncesi ve sonrasında diyet yapmak isteyen anne bebeğini de düşünerek hareket etmek mecburiyetindedir. Öncelikle tavsiyemiz diyetin bir uzman kontrolünde ve tavsiyesiyle yapılması gerektiğidir. Atılacak yanlış adımlar hem anne için hem bebek için zararlı olabilir. Doğumdan sonraki ilk aylarda (özellikle ilk altı ay) diyet için erken olabilir.

Zaten ilk aylar annenin ve bebeğin düzene alışmaya çalıştığı aylardır. Uykusuz gecelerin, sağlıkla ilgili sıkıntıların zirvede olduğu aylardır. Bu süreçte annenin sütünü artırması için sıvı alımını artırması gerekmektedir. Günlük 3 litre kadar sıvı alınmalıdır. Bunun için kahvaltıda süt ürünlerinin bolca tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanında süt verimini azalttığını bildiğimiz çay, kahve gibi alışkanlıklarımızdan da uzak durmalıyız.

Kilo Verdirecek Uzman Önerileri

Vereceğimiz öneriler annelerin evde çok rahat uygulayabilecekleri diyetlerdir. Süt ve süt ürünleri bolca tüketilmelidir. Peynir, süt, yoğurt bir ev için olmazsa olmazdır. Yine yumurta muhakkak tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Ana öğünlerde et veya etli sebze yemeği olmalıdır. Kuru baklagiller tüketilebilir. Vitamin açısından zengin meyve ve sebzelerin öğünlerde bulunmasına dikkat edilmelidir. Kuru meyve de enerji vermesi açısından tüketilebilir. Hazır yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Pekmez, kan yapması açısından tercihen kullanılabilir. Annelere kilo verdirecek tavsiyelerde bulunmaya çalıştık. Fakat diyetlerin mutlaka uzman eşliğinde yapılması gerektiği yönündeki tavsiyemizi de tekrar etmiş olalım.