Hamilelikte Burun Kanaması, Nedenleri ve Tedavisi

/ 8 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Hamilelikte Burun Kanaması, Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelik süreci özellikle anne adayları açısından risklerin ve sağlık sorunlarının baş gösterdiği zorlu bir süreçtir. Bu dönemde anne adaylarında bilinen rahatsızlıklar baş göstereceği gibi bilinmeyen rahatsızlıklarda oluşabilir. Hamilelerde burun kanaması sorunları da beklenmeyen rahatsızlıklardan biridir. Hamilelerde burun kanaması; kan hacminde oluşan değişiklikler, kan basıncının hormonlara bağlı olarak değişiklik göstermesi, burun içerisinde ödem oluşması, burun iç çeperlerinde hassaslık oluşması, burun iç damarlarında kuruluk meydana gelmesi gibi nedenlerden meydana gelir. Hamile anne adaylarında burun kanaması oluşması durumu panik yapılacak bir durum değildir. Her anne adayında görülebilen burun kanaması ilk üç ay içinde sık sık da görülebilir.

Hamilelik sürecinde burun kanaması nedenleri

1 ) Anne karnında bebeğin büyümeye başlaması ile birlikte anne vücudunda kan basıncında değişiklik meydana gelir. Kan basıncı yükseldikçe ince ve yüzeysel kan damarları çok hassaslaşır. Hassaslaşan kan damarları çatlayarak burun kanamasına neden olur.

2 ) Hamilelik sürecinde burun mukozasında kuruluk meydana gelir. Hormonal değişimler burun iç yüzeyinde kuruma oluşur. Kuruyan çeper içerisinde yer alan kan damarları giderek esnekliğini kaybeder ve bir süre sonra kendiliğinden çatlayarak kanamaya başlar.

3 ) Hormonal değişim nedeni ile burun içinde tahriş olması ve tahriş nedeni ile pembemsi kan gelmesi oldukça olağan bir durumdur. Bu durum hamile kişilerde genellikle kusma anında kan gelmesine neden olur. Tahriş olan bölgelerde hafif hafif kanamalar olabileceği gibi devam eden sürekli kanamalarda meydana gelebilir.

Hamilelik döneminde meydana gelen burun kanaması çok sık görülmez. 2 veya 3 defa tekrar eden burun kanaması  sonrasında kan damarlarının yapısı artan kan basıncına göre mutasyona uğrar ve basınca dayanıklı gelir. Bu nedenle burun kanaması görülmesi durumunda panik yapılmamalı ve sakin bir şekilde kanamayı durdurmak için tedavi yapılmalıdır.

Hamileler burun kanamasında ne yapmalı ?

Hamilelik süreci zorlu bir süreç olduğu gibi anne adaylarının bu süreçte sağlığına dikkat etmesi bebeğim gelişimi açısından çok önemlidir. Bu nedenle hamilelik döneminde burun kanaması oluştuğunda ilaç kullanmadan tedavi yapılmalıdır. Hamile hanımların burun kanaması sırasında yapmaları gereken hafifçe öne doğru eğilerek burun köküne elleri ile 10 dakika kadar baskı uygulamalıdır. 10 dakika içinde burun kanaması duracaktır. İlaç kullanımı bebek gelişimi açısından risk oluşturabilir.

1 ) Hamile anne adayları burun temizliği yaparken kan damarlarını etkileyecek sertlikte nefes alıp vermemelidir. Hafif ve yumuşak bir şekilde nefes alış verişi burun iç yapısını da korur.

2 ) Hapşıracağınız zaman ellerinizi ağız ve burun çevresine siper yaparak hapşırmalı ve burnunuzu kapatmamalısınız. Burnunuzu kapatarak hapşırdığınızda burun damarlarını çatlatabilirsiniz.

3 ) Burun içi sıvısının kurumasını önlemek için buhar makinesinden yardım almalı veya bir ısıtıcı üzerine bir kap su koyarak iç ortamın nemli kalmasını sağlamalısınız.

4 ) Hassaslaşan burun damarlarının yapısını güçlendirmek ve kendiliğinden çatlayarak kanamasını önlemek için doğal yollardan c vitamini takviyesi yapmalısınız. C vitamini doğal bir güçlendiricidir.

5 ) Hamile hanımlar ev dışındayken burun iç çeperini nemli tutabilmek adına doğal deniz suyu spreylerini kullanabilir. Doğal deniz suyu, burun iç yapısını koruyan ve ideal nem oranını sağlayan özelliğe sahip olduğu için doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.