Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur?

/ 19 Temmuz 2019 / 124 / yorumsuz
Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur?

Baş dönmesinin sebebi, kan şekeri seviyelerinizin dalgalanması durumunda gebeliğin ilk üç ayında sık görülür. Bu sırada, hamilelik sırasında vücutta dolaşan yüksek hormon seviyelerine adapte olmaya başlıyorsunuz. Ayrıca oluşabilecek sabah bulantıları böylece baş dönmesi belirtileri artan su kaybına yol açabilir. Hamilelik sırasında tansiyondaki değişiklikler baş dönmesi yaratabilir. İlk trimesterde ve ikinci trimesterde progesteron hormonları kan damarlarınızın genişlemesine neden olur ve bu da kan basıncında düşüşe neden olur. Bu, çok hızlı bir şekilde otururken veya ayakta dururken daha da ciddidir.

Baş Dönmesi

Hamileliğin ilerleyen aşamalarında, büyüyen fetüs, sırt üstü yattığınız zaman kan damarlarını, özellikle bacaklardaki kan damarlarını, pelvis ve alt uzuvları sıkar. Bu, kan basıncınızı düşürecek ve özellikle de varisli damarlarınız varsa, baş dönmesi sağlayacaktır. Aşırı ısınma bu sorunları şiddetlendirebilir ve hamilelikte hipertermi sık görülür, çünkü fetüs normal vücut sıcaklığınızı 1 santigrat derece artırır. Bazen, primer veya gebelik diyabeti baş dönmesine neden olabilir. Çok nadir durumlarda, baş dönmesi ve plasenta kanaması veya ektopik gebelik gibi ciddi sorunlardan da kaynaklanabilir. Baş dönmesi konusunda özellikle endişeleniyorsanız, kontrol için hastaneye gitmelisiniz.

Hamilelikte Baş Dönmesi Nasıl Önlenir?

Düzenli yemek yiyerek kan şekeri seviyenizi sabit tutmalısınız. Baş dönmesi sürekli oluyorsa çantanızda biraz kurabiye bulunduğundan emin olunuz. Bol bol su içmelisiniz. Günde en az sekiz bardak su içmelisiniz. Alkol tüketiminden uzak durmalısınız. Eğer anemikseniz, birden fazla bebeğiniz varsa veya son hamileliğinizden sonra bir yıldan az bir süre sonra hamileyseniz, demir açısından zengin yiyecekler yemenin yanı sıra, emilimi kolaylaştırmak için yeterli miktarda C vitamini yemelisiniz.

Dikkat Edilecek Hususlar

Kendinizi çok sıkacak kıyafetlerden uzak durmalısınız. Rahat ve bol kıyafetler giymelisiniz. Hava çok sıcaksa, bol su içmelisiniz. Yüzünüzü ve ellerinizi soğuk suyla yıkamalısınız. Aşırı sıcak suda banyo yapmamalısınız. Banyodan çıkarken baş dönmesi olacağı için ekstra dikkatli olun. Bu gerçekten bir sorunsa, evde size yardımcı olacak başka insanlar olmadıkça küvette banyo yapmayınız. Tek başınıza ani hareketler yapmamalısınız. Bu gibi sorunlar sizi tehlikeye sokabilmektedir. Bu sorunları tek başınıza halledemezsiniz. Bu baş dönmeleri sıklıkla yaşanabilir. Yediğiniz yiyeceklere dikkat etmelisiniz. Çok tuzlu ve çok şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız.