Hamilelik Sürecinde Nasıl Beslenmeliyim?

/ 6 Ocak 2019 / / yorumsuz
Hamilelik Sürecinde Nasıl Beslenmeliyim?

Hamilelik döneminde dengeli beslenme hem bebek hem de anne sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca hamilelikte beslenme süt oluşumuna da çok etki eder. Fakat bu çok yemek anlamına gelmemektedir zira hamilelikte vücut alınan kalorileri çok daha etkin bir şekilde kullanır. Hamileliğin yedinci ayına kadar fazladan kalori alımına gerek yoktur ve hamileliğin yedi ile dokuzuncu ayları arasında fazladan alınan 200 kalori yeterli olmaktadır.

Hamilelikte Ne Yenmelidir?

Hamilelik esnasında az ve sık yemek mide rahatsızlıklarının önüne geçer. Hamile kadın günde en az beş porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen göstermelidir. Balık, yumurta, tavuk, soya ve bakliyat çeşitleri hamile diyetinde bulunmalıdır. Ekmek, pirinç, makarna, patates ve tahıllar gibi karbonhidratlar da aşırı olmamak kaydıyla tüketilmelidir. Hamile kadının ve bebeğin kalsiyum ihtiyacının karşılanması için süt ve süt ürünleri, demir ihtiyacının karşılanması içinse yeşil yapraklı sebzeler, et ve bakliyat tüketilmelidir.

Hamilelikte Ne Yenmemelidir?

Hamile kadınlar için hamilelikte beslenme şekli önemlidir. Hamile kadınların öncelikle hazır gıdalardan uzak durması ve aşırı balık tüketiminden kaçınması gerekir. Balıklar yüksek miktarda civa içerebilecekleri için aşırı tüketimi bebeğin sinir sistemine zarar verebilir. Haftada iki porsiyon balık tüketmek yeterlidir. Sakatat ve püre haline getirilmiş etlerden uzak durmak gerekir.

Kafein ve Alkol

Hamileler ve hamile kalmayı düşünenler alkolden uzak durmalıdır. Yüksek seviyelerde kafein alımı da bebek sağlığını olumsuz etkiler. Kafein birçok gıda maddesinin içinde de bulunduğu için tüketilirken dikkat edilmelidir. Günlük kafein alımının 200 miligramı geçmemesi önerilmektedir.

Tavsiye

Daha Kalıcı Oje Teknikleri