Hamilelerin Dikkat Etmesi Gereken Konular

/ 7 Nisan 2020 / / yorumsuz
Hamilelerin Dikkat Etmesi Gereken Konular

Hamilelik bayanların yaşaması gereken en güzel olaylardan biridir. Adeta muhteşem mucize gibi bir durum, size ait kıpır kıpır minicik bir beden sizinle uyuyor sizinle kalkıyor. Bir de kucağınıza aldığınızda dünyaları fethetmiş gibi his doğuyor içinize. Annelik güzel olduğu kadarıyla dikkat gerektiren konulardır. Özellikle de hamile bayanların dikkat etmesi gereken ve yapılması gereken birçok konular vardır. Öncelikle şunu söylemek istiyorum gebelik kararınız dan önce kadın doğum doktorunuzla yapılması gereken testleri ve tahlilleri yapmalısınız. Önceden her konuda ne kadar bilgi sahibi olursanız o kadar iyi. Çocuk konusunda kendinizi hazır hissediyor musun anne baba olmaya her şeye hazırlıklı mısınız bunun kararını önce vermelisiniz. Hamilelerin dikkat etmesi gereken konular şunlar:

  • Çay-kahve-asitli içecekler den uzak durmalı çok fazla kafein ve nikotin içerdiğinden dolayı bebek kayıplarına yol açabilir aynı zamanda kansızlığa da sebep olur.
  • Sağlık hekiminizin vermiş olduğu aşı takvimini eksiksiz olarak olmalısınız bu hem sizin hem de bebeğinizin gelişimi ve sağlığı için yapılan aşılardır.
  • Cilt gibi bakımlıları, bakım ürünleri saç boyamak kimyasal ürünler bebeğe ve düşüğe sebep olabilir.
  • Sigara ve alkol kullanımı kesinle yasak hamile bayanlarımızda ani bebek ölümlerine sebep olabilir.
  • İlk 3 ay boyunca bebek henüz tam tutunamadığı için bu konuda dikkatli olmalısınız. Yeme ve içmenize hareketli yaşamlardan bir süre uzak durmalısınız.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz maddelerde hamile bayanlarımızın dikkat etmesi gereken konulara değindik göz atmanızı tavsiye ederim. Ayrıca hamile iken tempolu değil de yürüyüş yapabilirsiniz.

Tavsiye

Varikosel Nedir?