Hamile Olmadan Önce Yapılan Aşılar ve Testler

/ 13 Mart 2020 / / yorumsuz
Hamile Olmadan Önce Yapılan Aşılar ve Testler

Hamile olmadan evvelce eşinizle gerçekleştireceğiniz birtakım rutin denetimler bulunmaktadır bunun amacı gelecekte meydana gelebilecek sorunları daha eskiden bilerek önlemek ve gebelik kararı buna göre yapılmalı, bebeğinizi ve kendinizi tehlikeye atmamak amacıyla bu denetimleri işlemiş olmanız gerekiyor. Doktorunuzun onayı ile ve takibi yapılacak olan gebelik geçirmelisiniz.

Hamile olmadan önce oluşturulan aşılar, testler nelerdir bunları çok iyi takip etmeniz gerekiyor. Bunlardan biri KAN UYUŞMAZLIĞI eşler arasındaki kan gruplarının uyuşmazlığı ile ilgili durumdur, bu tür bir halde çiftler PAP SMEAR TESTİ yani rahim ağzında enfeksiyon olup olmadığına bakılma durumudur.

PELVİK ULTRASONOGRAFİ TESTİ üreme organlarının incelenmesi yumurtalılarda sorun olup olmadığına bakılması durumudur. TAM İDRAR TAHLİLİ böbrek hastalıkları ve diyabet hastalıkların denetim edilmesi, HEMOGRAM yani tam olarak kan sayımı kan da ne gibi eksiklikler var onların incelenmesi durumu, KROMOZOM TESTİ bu teste kalıtsal ve akraba evliliği sakat doğma ihtimalleri incelenmesi, TİROİT-GUATR TESTİ bu testin hedefi bebeğe geçer mi araştırmasınin yapılması, TORCH TESTİ gebelik de bebeğe sakatlık araştırması yapılması testi, KAN PIHTILAŞMA TESTİ bu test son derece mühim, zira düşük riskler genelde kan pıhtılaşmasından kaynaklı oluyor. Bu saydığımız maddeler kan uyuşmazlığı halinde yapılacaklar.

Gebe olmadan önce oluşturulan aşılar: kızamık aşısı, suçiçeği aşısı, kabakulak aşısı, kızamıkçık aşısı, BCG verem aşısı bu aşılar kusursuz olarak yapılması gereken aşılardır hayati ehemmiyet taşıdığı amacıyla doktor doğrultusundan da sık sık söyleniyor.

Tavsiye

Kulak Neden Çınlar?