Hamile kadınlar için hangi seyahat aracı daha güvenli

/ 15 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Hamile kadınlar için hangi seyahat aracı daha güvenli

Hamile olan birçok anne evde dışarı çıkamayacağını, seyahat edemeyeceğini düşünür. Oysa hamile olan kadınlar da bütün tetkiklerini yaptırıp bir sorun olmadığı öğrendiğinde seyahat edebilir.

Hamilelik döneminin en rahat olduğu, sabah bulantıların azaldığı ikinci 3 aylık dönem yani 4, 5 ve 6. aylar hamile kadınların seyahat etmek için en uygun olduğu dönemdir. Çünkü anne adayının vücudu artık bebeğe alışmıştır. Eğer bu aylarda bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan seyahate çıkılmamalıdır.

Hamile kadınların seyahat ederken dikkat etmesi gereken en önemli konu, doğru olan seyahat aracını seçmektir. Seyahat aracını seçerken, yolculuğun en kısa sürdüğü ve en güvenilir olan araç seçilmelidir.

Uçakla seyahat

Uçak yolculuğu büyük oranla hamile kadınlar için bir sorun oluşturmaz. Çok kısa sürdüğü için hamile kadınların tercih ettiği seyahat şeklidir. Yine de bilet almadan önce kesinlikle doktora danışılmalıdır.

Uçak yolculuğu yapan kadınların uçaktayken yapması gerekenlerin başında kemerini bağlaması, bol miktarda sıvı tüketmesi ve uçağın güvenli olduğu zamanlarda koridorda yürüyüş yapması gerekmektedir.

Trenle Seyahat

Trenle seyahat etmek hamile kadınlar için önerilmez. Çünkü tren yolculukları çok uzun sürer. Bu durumda hamile kadınlar için sakıncalıdır. Yine de tren yolculuğu yapacaksanız her 1 saatte bir yürüyüş yapmayı, rahat kıyafetler giymeyi ve arada sırada açık havaya çıkıp nefes almayı unutmayın.

Arabayla seyahat

Araba ile seyahat etmek eğer yolculuk çok 6 saatten uzunsa tercih edilmemelidir. Çünkü yol uzun olduğu için yapacağınız bir kaza hepinizin ölümüne sebep olabilir. Eğer uzun bir araba yolculuğu yapmak zorunda kaldıysanız, yapmanız gerekenlerden bazıları şöyle;

  • Düzenli olarak mola vermek
  • Hava yastığı olsa bile kemerini takmak
  • Tek kesinlikle yolculuk yapmamak
  • Bol sıvı tüketmek
  • Arada sırada arabayı durdurup yürüyüş yapmak