Gül Hastalığı Nedir,Nasıl Tedavi Edilir?

/ 8 Şubat 2020 / / yorumsuz
Gül Hastalığı Nedir,Nasıl Tedavi Edilir?

Gül hastalığı ya da Rosa hastalığı vücut direncinin düşmesi ve bağışıklığın azalması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Aşırı yorgunluk stres ve depresyon bu hastalığın en önemli sebeplerindendir. Ortalama 15 ile 50 yaş arasındaki beyaz ten rengine sahip olan kadınlarda görülebilmektedir. Erkeklerde bu hastalığa yakalanma riski çok azdır.

Gül Hastalığı Semptomları

Gül hastalığı vücutta kızarıklık ve çeşitli yerlerde çıkabilen kırmızı lekeler ve kabuk bağlamalar şeklinde belirti vermektedir. Hastalık belirtileri genel olarak vücudun üst bölgesinde görülebilmektedir. Yaygın olarak yüz ve göz çevresinde kafa da saç derisi üzerinde kulak ve kulak içinde görülebilmektedir. Nadiren olmakla beraber bacaklarda da görülebiliyor.

Gül hastalığının herhangi bir bulaşıcı etkisi bulunmamaktadır. Bu hastalık herhangi bir vücut mantarı hastalığı da değildir. Edinilen eski bilgilere göre bu hastalığın herhangi bir virüs veya bakterilere bağlı olarak ortaya çıkmadığı bildirilmektedir. Ancak yapılan son araştırmalara göre bu hastalığın bir çeşit virüsten kaynaklandığı kanıtlanmış durumdadır. Bu hastalıktan muzdarip kişilerin en yakın hastane veya kliniğin cildiye bölümüne başvurmaları gerekmektedir.

Bu hastalık bazen ciltte kızarıklık şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Kızarıklığın olduğu bölgeyi kesinlikle kaşımamaya özen gösteriniz. Gül hastalığına maruz kalan bölgenin en az 10 dakika güneş ışığı görmesi hastalığın tedavisi için önemli etkenlerden biridir. Ancak güneş ışığını sabah veya akşama doğru uygulamak daha mantıklı olacaktır.

Gül hastalığına yakalanan kişilerin sıcak suyu bir süre terk etmeleri gerekiyor zira var olan kabarıkların artmasına nedenn olabiliyor. Duş alırken muhakkak çok sıcak olmayan daha çok soğuğa yakın bir ılık su tercih etmelisiniz. Süreç boyunca cildi sürtünme ve tahrişten korumalı ve kıyafetlerinizi pamuklu olarak tercih etmelisiniz. Atletsiz kıyafet giymemeye de özen göstermelisiniz.

Kadınların ciltlerinin çok daha hassas olması nedeniyle bu hastalık daha çok beyaz tenli kadınlarda görülebilmektedir. Gül hastalığı esmer ve kumral bayanlarda çok daha nadir görülür. Hastalık boyunca vücudu hamam sauna gibi yerlerden uzak tutmalı aşırı sıcak ortamlarda bulunulmamalıdır. Gül hastalığının en büyük dostu sıcaktır. Fazla sıcak ortamlar hastalığın azmasına neden olabilmektedir.

Gül Hastalığı Lekelerinden Nasıl Kurtulunur?

Gül hastalığının vermiş olduğu lekelerden kurtulabilmek için, herhangi bir hastanenin dermotoloji bölümü veya güzellik merkezleri sizlere bu konuda yardımcı olabilmektedir. Nadiren de olsa gül hastalığının izleri vücutta kalıcı olarak kalabilmektedir. Ancak lazer uygulamaları sayesinde kalıcı leke oranı oldukça düşük durumdadır. Gül hastalığı ortalama 1-6 ay süresinde kesin olarak tedavi edilebiliyor.

Tavsiye

Kavun Kabız Yapar mı?