Grip Aşısı Olmalı Mı Olmamalı Mıyız?

/ 30 Ekim 2019 / / yorumsuz
Grip Aşısı Olmalı Mı Olmamalı Mıyız?

Grip aşısı olmak şart mı? Grip aşısı üreten firmaların ve ilaç endüstrisinin çeşitli çalışmalarının ticarete dönen bir yanı var mı? Bazı uzmanlara göre çocuklar, kronik hastalığı olanlar ve 65 yaş üstü grupların mutlaka grip aşısı olmaları gerekirken bazı uzmanlara göre de bu tamamen yanlış bir algı operasyonu olarak kabul ediliyor.

Yapılan araştırmalarda grip aşılarının gribe karşı bağışıklık sunması sanıldığı kadar etkili ve uzun süreli olmadığı düşünülmektedir. Genç ve sağlıklı insanların genelinde dahi yaklaşık dört hafta sonra grip virüslerine karşı antikorlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yaş ilerledikçe bağışıklığı etkileyen bir hastalık olması durumunda gençlerdeki kadar antikor da oluşmaması ile antikor üretemeyen vücutlarda aşının etkisi de o kadar azalmaktadır. Yapılan bazı klinik araştırmalarda ABD’de 65 yaş üstü kişilerin grip aşısı olmalarına rağmen gribe yakalanmalarında önemli bir azalma görülmezken hatta hastanede yatış oranlarında da bu hastalığa bağlı olarak azalmaya rastlanmamıştır.

GRİPTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Grip aşısı olsanız dahi gripten korunmak konusunda dikkatli olunması gerekirken bu noktada en önemli şey toplumda grip salgınına karşı uzak durabilmektir. Kapalı mekanlarda ve kalabalık ortamlarda mümkün olduğunca az bulunabilmek çok önemlidir.

Bağışıklık sisteminizi grip aşısı olmadan da kuvvetlendirmeniz hem daha etkili hem de daha kolaydır. Bu nedenle beslenmeye yönelik bazı adımları uygulamak gereklidir. Yoğurt, yumurta, soğan ve balık gibi besinler çok faydalıdır ve sofralardan eksik edilmemesi uzmanlarca tavsiye edilmektedir.Ayrıca kışın kereviz, ıspanak, havuç ve patates gibi gıdaların yeşillikler ile birlikte tüketilmesi de gereklidir.

Grip aşısı hakkında en önemli amaç bağışıklık sistemini hazırlamak olurken bu kapsamda bağışıklık sistemini doğal yollar ile güçlendirmek bir kalkan görevi görmektedir. Bağışıklığı kuvvetlendiren en önemli maddelerden biri de D vitaminin yeterli düzeyde alımıdır. Süt, yoğurt, balık, peynir, mantar ve güneş ışığı kışın en iyi D vitamini kaynaklarıdır. Ayrıca bağışıklık sistemini düşüren ve vücudu güçsüz kılan bir diğer faktör ise strestir. Bu nedenle stresten uzak durarak vücudun enfeksiyonlara karşı dirençli olmasını sağlamak, huzurlu olmak ve düzenli uyku gibi faktörleri de önemsemek hem grip hem de bağışıklık sistemimizin genel sağlığı için değerlidir.