Göz Seyirmesi Nedir?

/ 16 Ağustos 2022 / / yorumsuz
Göz Seyirmesi Nedir?

Göz Seyirmesi Nedir?

Göz Seyirmesi Nedir? yokimyalar olarak da bilinen göz seyirmeleri, göz kapağı kasları aniden, tekrar tekrar, istemeden kasıldığında meydana gelir. Seyirme genellikle üst göz kapağında görülür, ancak bazı durumlarda her iki göz kapağında veya sadece alt göz kapağında olabilir. Bazen günde birkaç kez kasılmalar olabilir ve bazen haftalar veya aylar boyunca hiç kasılma olmaz.

Gözler seyirmeye başladığında, birkaç saniyede bir nöbet görülür. Nadir durumlarda bazı kişilerde her iki göz kapağının şiddetli seyirmesine yol açan göz problemi gözlerin kapanmasına neden olabilir. Serebral spazm olarak bilinen bu durum, göz seyirmesinin daha şiddetli bir şeklidir.

Göz Seyirmesine Ne Sebep Olur?

Göz seyirmesi nedir? göz kapağı seyirmesi olan pek çok kişi göz seyirmesi ne demek gibi sorulara yanıt arar. Göz seyirmesi sorununun kesin nedeni tam olarak bilinmese de sebepsiz de olabileceğine inanılmaktadır. Bu konudaki araştırmalar da bireylerde büyük problemlere yol Flashresim , sadece kısa süreli ve bazı durumlarda hastalık olarak kabul edilen geçici bir problem olması nedeniyle oldukça sınırlıdır. Tüm bunlara ek olarak, göz seğirmesine veya gözlerin daha sık görmesine neden olabilecek bazı faktörler şunlardır:

  • Yorgunluk
  • Uykusuzluk ve uykusuzluk
  • Stres
  • Göz tahrişi
  • Göz alerjileri ve kuru gözler
  • Göz enfeksiyonları
  • Çok parlak ışık, güneş, rüzgar ve hava kirliliği olan ortam
  • Göz kapaklarında gerginlik
  • Göz ovma ve güçlü darbe
  • Kafein, alkol ve tütün içeren ürünler kullanmak

Göz Seyirmesi İçin Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız?

Göz seyirmesi genellikle birkaç gün veya hafta içinde kendi kendine düzelir veya düzelebilir. Bu durumda herhangi bir tedavi ya da müdahaleye gerek duyulmaz. Birkaç haftadan uzun sürerse, tıbbi bir tesise giderek göz muayenesi olmanız gerekir.

Bazı durumlarda göz seyirmesi sadece nöbet olarak değil, herhangi bir hastalığın tıbbi belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle şiddetli göz spazmları, fonksiyonel körlük olarak da bilinen serebral spazmlarla karıştırılabilir. Böyle bir durumda göz seğirmesi sorunu hafife alınmamalıdır. Çünkü tedavide gecikme kalıcı göz kusurlarına neden olabilir ve bu sorun devam ederse doktora başvurulmalıdır.

Göz Seyirmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Nistagmus sık tekrarlamadan rahatsız olabilse de, genellikle ağrısızdır ve günlük aktiviteleri engellemez. Bu nedenle bu sorunu yaşayan birçok kişi tedaviye ihtiyaç duymaz ve kendi kendine iyileşmesini bekler. Göz sorunları kendi kendine çözülmeyen ve bu nedenle bir sağlık kuruluşuna ihtiyaç duyan hastalarda bu durumu doğrudan saptayan özel tanı testleri yoktur. Bu nedenle, hastalığı teşhis ederken, hastanın ayrıntılı bir öyküsünü almak ve ardından farklı hastalık olasılığını ekarte etmek ve muhtemelen hastalığı daha sonra teşhis etmek için bir manyetik rezonans görüntüleme (MRI) testleri almak mümkündür. Göz seyirmesini önlemek için kahve ve diğer kafeinli gıdaların alımını azaltmak, yeterli ve düzenli uyumak, yeterince dinlenmek, yorucu aktivitelerden kaçınmak gibi bazı önlemler almak göz seyirmesine yardımcı olacaktır.