Göz Rahatsızlığı Olan Üveit Nedir?

/ 4 Kasım 2019 / / yorumsuz
Göz Rahatsızlığı Olan Üveit Nedir?

İnsan gözünün ortasında yer alan ve jel kıvamında olan maddenin çevresinde 3 farklı tabaka yer alır. Bu üç tabakanın ortasında yer alan tabakanın adı uvea tabakasıdır. Uvea tabakasının iltihaplanması ile oluşan rahatsızlığa üveit adı verilmiştir. Üveit düşünüldüğü kadar basit bir rahatsızlık olmadığı gibi doğru tedavi süreci oluşmadığında iris, koroid ve kirpiksi cisim tabakalarının tamamı iltihap kaplayabilir. Bu nedenle uvea tabakası göz ile ilgili ancak bağımsız bir göz bilimi haline gelmiştir. Üveit tedavisi yapılmadığında görme kaybına neden olabilecek ciddi bir göz iltihaplanması olduğu için göz doktorları ayrı bir bilim alanı olarak kabul etmişlerdir.

Uvea tabakasında oluşacak iltihap erken teşhis ile teşhis edilmediğinde önce bulanık görme durumu oluşacak ve sonrasında göz ortasında yer alan jel etrafında kırmızılıklar meydana gelecektir. Erken teşhis sonrasında tedavi edilen göz tabakası düzenli olarak da kontrol edilmek zorundadır. Her hangi bir etkene maruz kaldığında tekrarlama özelliği bulunan üveit rahatsızlığı kişiye göre farklı tedavi yöntemleri uygulanması ile tedavi edilir. Kişinin vücut yapısı ve yaşına göre farklı dozlardaki göz damlaları ve farklı seyreltilere sahip damlalar ile yapılan tedavi kısa sürede uvea tabakasının iltihaplarından kurtulmasını sağlayacaktır.

Üveit rahatsızlığının temek sebebi bakteri ve virüs olarak açıklanmış olsa da hastalığı ortaya çıkaran etken net olarak tespit edilememiştir. Ayrıca kolajen doku rahatsızlıkları oluştuğunda veya otoimmün kaynaklı rahatsızlıklar üveti rahatsızlığını tetikleyebilir. Bu rahatsızlığı geçiren kişilerde uvea tabakası otomatik olarak iltihaplanmaktadır. Bu kadar riskli olan üveit hastalığı meydana geldiğinde gözünüzün enfeksiyon kapmasını önlemek için kapalı kalmasını sağlamalı ve en yakın göz doktoruna giderek tedavi olunmalıdır. Uvea tabakası göz bebeğini koruyan jel maddenin etrafında yer aldığı için görememe riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.