Göz Kuruluğu Nedir? Nasıl Oluşur?

/ 19 Şubat 2019 / / yorumsuz
Göz Kuruluğu Nedir? Nasıl Oluşur?

Sürekli olarak bilgisayar başında çalışan kişilerin karşılaştıkları problemlerin başında göz problemleri gelmektedir. Gün içinde evrak okumak, bilgisayar başında çalışmak göz kuruluğu çalışanların için büyük bir risk yaratıyor.

Gözyaşı çok önemli!

Gözdeki yapıların düzenli olarak fonksiyonlarını sürdürebilmesi için ve gözün daha net görebilmesi açısından gözyaşı çok önemlidir.

Bilgisayar başında çalışan kişiler dikkat!

Kişinin çalıştığı ve yaşadığı ortam ve sağlık koşullarındaki değişiklik gözyaşı üretimini engelleyebilir. Gözyaşının üretim miktarı kadar yüzeyde tutunma süresi de çok önemlidir. Ofis çalışanları, sürekli bilgisayar başında çalışıp az göz kırpma nedeniyle göz kuruluğu nedeniyle karşılaşabilirler.

Göz kuruluğundaki en net belirtiler;  gözde yanma, kaşıntı, batma ve kızarıklıktır. Işıktan rahatsızlık duymak, görmede bulanıklık, sürekli yorgunluk hisside olabilir.

Tedavi edilmediği takdirde göz yüzeyindeki kuruluk kalınlaşmayla birlikte göz eti oluşumuna sebep olur. Zaman ile lekelenme, kornealarda damarlaşma artışı ve sonunda saydamlık kaybına yol açmaktadır.

Mutlaka göz doktoruna görünmeniz gerekir.

Günümüz şartlarında sıklıkla görünen göz kuruluğu hasarları oluşmadan tanısı ve tedavi şekli son derece etkili ve kolaydır. Gözlerde batma hissi, ışığa hassasiyet, ağrı, bulanıklık görme belirtileri varsa ; son zamanlarda ekran karşısında çalışma, sürekli kitap okumak, televizyon izlemek gibi aktiviteleri yapmaktan zorlanıyorsanız göz doktoruna başvurmanız yeterli olacaktır. Tedaviye ilk olarak gözyaşı damlaları ile başlanırken, hastanın tanısına göre yağ içerikli göz damlaları eklenebilir yada cerrahi başka yöntemlerde uygulanabilir.