Göz Kanseri Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

/ 25 Kasım 2021 / / yorumsuz
Göz Kanseri Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz Kanseri Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz kanseri nedir? Tedavisi nasıl yapılır? gibi sorular son zamanlar da çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Göz kanseri çok sık karşılaşılan kanser türlerinden biri değildir. Göz kanserinin tedavi yöntemleri de son yıllar da gelişme göstermektedir. Gözün beyaz olan kısmında sürekli olarak kızarıklık sorunu yaşanması göz kanserinin temel belirtileri arasında yer almaktadır. Göz kanseri şüphesi taşıyan kişilerin mutlaka uzman bir hekime başvurması gerekir.

Uzman hekim kontrolünde tedavi sürecine başlanır ve devam ettirilir. Göz kapağı ve göz çevresi dokuların da ciddi sorunlar meydana gelmektedir. Göz çevresin de meydana gelen tümörlerin pek çoğu iyi huylu olsa da bazen kötü huylu olan tümör çeşitleri de ön plana çıkmaktadır. İlk olarak belirli testler yapılmaktadır. Bu testler sonucunda da tümörün iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu oldukları hakkında bilgi edinmek gerekmektedir.

Göz Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Göz kanseri belirtileri çok net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Göz kanseri nedir tedavisi nasıl yapılır gibi sorular belirti taşıyan kişilerin merak ettiği sorular arasın da yer almaktadır. Göz de bulunan değişimlerin kanser belirtisi olup olmadığını anlamak adına ilk olarak uzman hekime kontrole gitmek gerekmektedir. Göz kanseri belirtileri şunlardır;

  • Göz çevresin de bulunan dokular da ağrı hissinin meydana gelmesi,
  • Göz kapakların da normalin üzerinde bir hassasiyet ve şişlik durumunun oluşması,
  • Göz etrafın da iltihap durumuna bağlı olarak meydana gelen kızarılık ve şişlik durumu,
  • Kanser hücresinin bulunduğu yere bağlı olarak göz bebeğinin yuvarlak kısmın da bulunan şekilde değişikliklerin meydana gelmesi,
  • Gözün renkli olan kısmında bir takım renk değişimleri ve şekil değişimleri yaşanması,
  • Kanser hücresinin göz bebeğinin arka kısmın da bulunması pek belirti ortaya çıkmaz. Kişinin hiçbir belirtisi yokken kanser hücresi büyümeye devam eder.
  • Göz etrafın da meydana gelen kanser hücreleri de belirtilerin meydana gelmesinde en büyük etken olmaktadır.

Göz Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kanseri nedir tedavisi nasıl yapılır gibi konular göz sıkıntısı yaşayan kişilerin güncel olarak merak ettiği konular olmaktadır. Göz kanseri belirtisi taşıyan kişilerin mutlaka ilk olarak uzman bir hekime başvurması gerekmektedir. Göz de bulunan kanser hücresi ilk evrede ise lazer yöntemi ile kanserden kurtulmak mümkün hale gelmektedir. Göz de bulunan kanser hücresi daha ileri seviyede ise proton tedavisi yöntemi kullanılmaktadır.

Radyoterapi yöntemi de son zamanlar da çok sık tercih edilen yöntemler arasın da yer almaktadır. Bu yöntem vesilesi ile ameliyat sonrası çok fazla sıkıntı yaşama durumu da söz konusu olmaz. Göz kanserin de göz arteri ile beraber kemoterapi işlemi de uygulanabilir. Göz kanseri tedaviişlemlerinden sonra göz çok hassas bir hale gelmektedir. Bu sebeple de dikkatli davranmak gerekmektedir.