Göğüsler Neden Yanar? Yanma Sebepleri Nelerdir?

/ 9 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Göğüsler Neden Yanar? Yanma Sebepleri Nelerdir?

Göğüs ağrısı birçok kişide önemsenmeyen bir hastalık olarak ciddiye alınmıyor fakat altında yatan ciddi rahatsızlıklar olabilir. Bu konuda daha duyarlı olmalısınız. Unutmayın ki erken tanı her zaman için hayat kurtarır. Göğüs ağrısı şikayetlerinin başka nedenleri ortaya çıkabilir. Bu açıdan uzman bir hekimden yardım almalısınız

Kalp damar hastalıkları

Göğüs ağrısını hafife almamalısınız. Kalp damar hastalarının kışın soğuk havalarda, solunum yolu hastalıkları nedeni veya hava kirliliğinin daha fazla olduğu dönemlerde uzun süre dışarda kalmış olan kişi tarafından tehlikeli olabilir. Göğüs ağrısı yaşayan kişide ağrı eğer geçmiyor ise 30 dakikadan uzun sürüyorsa ve bu kollara, çeneye veya sırta ağırlık olarak dönüyorsa kalp krizi riskiniz olabilir. Bu açıdan hastaların dikkatli olmaları ve hemen çevredeki kişilerce muayene edilmesi için hastaneye getirilmeli.

Ülser ve Göğüs Yanması

Mide de yara ve ülser oluşumu göğüs ağrılarını da tetikleyebilir. Bu hastalık kendini şişkinlik ve yanmayla belli eder. Yanma ağrı hissinin göğse kadar etkilemesi belirtilmiştir.

Reflü ve Göğüs Yanması

Mide asidinin sık sık yemek borusuna doğru artması ile meydan gelen mide başlangıcı ve ciğer sonlanması bölgelerinde yanma hissine sebep olarak insanları rahatsız eden reflü göğüs ağrılarına yansıyor.

Anjin ve Göğüs Ağrısı

Kalbin yeterince kan alamaması ile ortaya çıkan bir rahatsızlık olan anjin kalbe yapılan kan dolaşımının kısıtlanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Kalp krizi ile benzer özelliklere neden olan göğüste, çene ve omuzda yanma, ağrı ve basınç hisleriyle belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Tavsiye

Covıd-19 Vücudu Nasıl Etkiler