Glutensiz Diyet Ne Demektir? 

/ 8 Mayıs 2022 / / yorumsuz
Glutensiz Diyet Ne Demektir? 

Glutensiz Diyet Ne Demektir? 

Glutensiz diyet ne demektir? Sorusuna cevap vermeden önce gluteni bilmek gerekiyor.  Gluten; arpa, çavdar ve buğday gibi tahıllarda doğal olarak bulunan bir proteindir ve aslında tahılların önemli ve faydalı bir parçasıdır. Büyük bir protein olduğu için bazı hassas kişiler veya çölyak hastaları tarafından sindirilemez ve birçok sağlık sorununa neden olur. Makarnaya gücünü, elastik yapısı sayesinde ekmeğe yapısını veren gluten proteinidir.

Gluten Nedir Ve Nasıl Teşhis Edilir?

Gluten içeren yiyecekleri yedikten sonra gluteni tolere edememe durumudur. Genel olarak gluten alerjisi, gluten tükettikten sonra şişkinlik, mide rahatsızlığı, ishal, mide bulantısı, kabızlık ve bağırsak sorunlarına neden olarak uzmanlar tarafından gerekli tetkikler ile teşhis edilir.

Glutensiz diyet ne demektir? Beslenme Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Glutensiz diyette başlangıç olarak çölyak hastalığının bilinmesi gerekir. Çölyak hastalığı; buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan glutenin neden olduğu otoimmün bir bağırsak hastalığıdır. İnce bağırsakla sınırlı olmayıp çeşitli organ ve sistemleri de etkileyebilir. Çocukluk dönemi sırasında fark edilen çölyak hastalığı yetişkinliğe kadar her yaşta meydana çıkabilir.

Kalıcı ishal, tekrarlayan karın ağrısı, Flashresim kabızlık, tekrarlayan kusma, kilo alamama, kilo kaybı ve boy kısalığı semptomlardan bazılarıdır. Ancak bu semptomların yokluğunda hastalık sessiz bir seyirde izleyebilir. Bu hastalığın tek kesin tedavisi glutensiz beslenmedir. Çölyak hastaları ömür boyu glutensiz beslenmeye devam etmelidir. Aksi takdirde diyete tam olarak uyulmaması veya sigaranın bırakılması hastalığın semptomlarının tekrarlamasına neden olabilir.

Glutensiz Yiyecekler Nelerdir?

Pirinç, mısır, nohut, darı, karabuğday, amaranth ve kinoa gibi yiyecekler glutensizdir. Ayrıca un, makarna, sprinkles, çikolata, kraker, irmik gibi rafta bulunan ve üzerinde “glutensiz” etiketi bulunan gıdalar, gluten içermeyen bir diyette tercih edilebilir. Glutensiz bir diyette yediğiniz her şeyin etiketlerini kontrol etmelisiniz.

Glutensiz Bir Diyet Uygularken Nelerden Kaçınılmalıdır?

Glutensiz diyet ne demektir? Sorusunda her türlü katkılı buğday, arpa, çavdar ve yulaf ürünleri, toz tatlılar,  hazır ketçap, unlu çorbalar, baharatlı sos, tarhana ve patates yasaktır. Ayrıca galeta unu ile hazırlanan yiyecekler, bira gibi malt içecekleri, gluten içeren hazır çorbalar gibi hazır çeşniler, köfte ve galeta unu da yasaklanmış diğer yiyeceklerdir. Hepsinden en önemlisi tuz gluten içerdikleri için yasaklılar listesinde yer alır.

Glutensiz Bir Diyetle Kilo Verebilir Misiniz?

Glutensiz yemek kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak bu genellikle simit, makarna, kraker ve kek gibi rafine karbonhidratları yüksek gıdalardan kaçınmanın sonucudur. Kinoa ve karabuğday gibi sağlıklı glutensiz tam tahıllar, tüm bu gıdalardan tamamen kaçınarak ve onları sebzelerle değiştirerek fazla karbonhidratları azaltacak, lif sağlayacak ve besleyici yiyecekler sağlayacak, besleyecek ve enerjiyi arttırmanıza yardımcı olacaktır. Özetle glutensiz diyet çölyak hastaları için önemli bir diyet olmaktadır ve diyet sırasında gluten içermeyen besinlere dikkat etmek gerekir.