Geniz Eti Büyümesi Tehlikeli Mi?

/ 26 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Geniz Eti Büyümesi Tehlikeli Mi?

Devamlı olarak tekrarlayan hastalıklar, bir türlü çözüm bulunamayan horlama problemleri gibi ve nefes almada sıkıntı yaşayanlar. Bunlar, geniz eti büyümesinde ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da benzer durumlar yol açan geniz eti büyümesi, aynı zamanda gelişim geriliğine de neden olmaktadır.

Geniz Eti Nedir?

Burun ile boğaz arasına yerleşen ve üzüm salkımı şeklinde olan geniz eti, vücut için önemli bir dokuya sahiptir. Çünkü burundan giren bakteri ve virüsleri yakalayan geniz eti, vücudun bu mikroorganizmalara karşı mücadele etmesine katkı sağlayan antikorları üretmekle sorumludur.

Özellikle de çocuklar konusu olduğunda geniz eti ile ilgili sıkıntılara sorunlara neden olabilir. Devamlı olarak genişleyen veya iltihaplanan geniz etinin cerrahi bir operasyonla alınması doktor tarafından alınması gerekir. Üstelik vücutta geniz eti gibi sorumlu olan yapan başka dokular olduğundan geniz eti alındıktan sonra çocuklar genel olarak daha az hastalanır.

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?

Geniz etinin çeşitli nedenlere bağlı olarak büyümesi ve genişlemesi halinde kişide bazı belirtiler görülür. Bunları aşağıdaki gibi:

  • Devamlı olarak ağızdan nefes almak,
  • Burundan nefes alırken sorun yaşanması
  • Nefes alırken ses çıkarma,
  • Burun tıkalı gibi genizden ses çıkarma ve konuşma,
  • Uyku apnesi,
  • Uykuda iken horlama,
  • Tekrarlayan kulak sıkıntısı ağrıları.

Aynı zamanda çocuklarda devamlı olarak tekrarlayan geniz eti sorunları uykusuzluk, iştahsızlık, büyüme geriliği, çene ve yüz kemiklerinde gelişim bozukluğu, idrar kaçırma, sık tekrarlanan orta kulak iltihabı, sinüzit, öksürük, hırıltılı nefes, baş ağrısı gibi durumlar yaşanabilir.

Geniz eti büyümeyi engelleyebilir mi? Geniz etinin büyümesi ve iltihaplanması demek, devamlı olarak tekrarlayan hastalıklarla savaşmak zorunda kalmak demektir. Bu durum çocukların uyku kalitesinin düşmesine ve uyku esnasında da salgılanan hormonların daha az salgılanmasına neden olur. İştah kaybıyla birlikte gelişim geriliği de olabilir. Ağız ile solunum yapan çocuklarda diş gelişimi de olumsuz etkileniyor. Diş yapısı bozuluyor ve diş çürükleri artmasına neden olur.