Fiziksel ve Zihinsel Yetenekler İçin Koşmanın Faydaları

/ 25 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Fiziksel ve Zihinsel Yetenekler İçin Koşmanın Faydaları

Her türlü fiziksel aktivite arasında koşma en doğal ve basit olanıdır. Çünkü koşma yeteneği bir insanda, gerekli becerilerle birlikte doğasında yer almaktadır.

Antik çağda bile, çalışan yükün vücut üzerinde güçlü bir güçlendirici etkiye sahip olduğu fark edilmiştir. Antik Yunanistan’daki Olimpiyat Oyunlarında sporun ortaya çıkması döneminde, koşan gerçek bir sporcunun önemli göstergesi göz önüne alındığında büyük ilgi görmüştür. Olimpiyat oyunlarının başlarında koşu yarışmaları tek tipti ve daha sonra diğer disiplinler ortaya çıktı. Yani spor, insanlık tarihinde başladı. Vücudun fiziksel yetenekleri üzerindeki sıkılaştırıcı etkisine ek olarak, çalışan yük de beyin fonksiyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. İşte bu iki eşsiz etkiden burada bahsedeceğiz.

Sağlık ve Fiziksel Yetenekler

Koşmak, kardiyovasküler sistemi güçlendiren, dayanıklılığı ve genel sağlığı geliştiren harika bir aerobik eğitimidir. Kolay çalıştırma sürecinde kan dolaşımı artmış bir modda çalışmaya başlar. Bunun sonucunda kan durgunluğu ve pıhtı oluşma olasılığı azalır. Organlar ve dokular oksijenle doyurulur.

Koşmak bacak kaslarını, eklemleri ve bağları güçlendirerek vücudun uyum sağlaması gereken niteliksel bir yük oluşturur. Vücudun güçlendiği bu adaptasyon sayesinde daha fazla güç kazanır.

Tam da bu noktada bazı noktaları tanımlamamız gerekir. Şehir dışında, bir parkta, özel yumuşak zemin kaplamalı koşu yollarında veya zorlu arazilerde koşmak daha iyidir.

Koşmanın metabolizma üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Düzenli olarak koşu yapmak, sabahları aşırı deri altı yağının yavaş yavaş kaybolacağı ve bu sayede daha atletik, uyumlu özellikler kazandıracağı için metabolizmanın çözülmesine yardımcı olur.

Ek olarak, hızlandırılmış metabolizma, gelişmiş fiziksel yeteneklere ve atletik performansa katkıda bulunur. Kilo vermek ve dayanıklılığı arttırmak konusunda da çok etkilidir. Düzenli koşmak, her gün koşmanız anlamına gelmez. Vücudun dinlenmeye de ihtiyacı vardır. Bu nedenle haftada en az iki gün kendinize izin verin.

Güvenlik

Koşu esnasında, destek ayağınıza bastığınız zaman, diz eklemi ve ayağın eklemleri şok yükünü alır. Üzerinde çalıştığınız yüzey zorsa, şok yükü belirgin şekilde atar ve bu da eklemler için zararlıdır. Eğer hala asfalt boyunca koşmanız gerekiyorsa, bacakların eklemlerini ve bağlarını korumak için kalın, yumuşatılmış tabanlı bir spor ayakkabı seçmek en doğrusudur.

Koşmadan önce tam bir antrenmana ihtiyacınız vardır. Kaslarınızı ısıtmalı ve eklemlerinizi antrenman için hazırlamalısınız. Çalışırken nefes almalarınıza dikkat etmelisiniz. Burundan nefes almalısınız. Özellikle de serin havalarda jogging yaparken nefesinizi ağızdan veriniz. Solunum ellerin hareketi ile aynı zamana denk gelmelidir.

Zihinsel Yetenekler

Düşünce süreçlerinden sorumlu alanların daha aktif olması nedeniyle beynin çalışması sırasında daha iyi çalıştığı bilinmektedir. Bunun nedeni, koşu egzersizlerinin bir sonucu olarak, kardiyovasküler sistemin ve kan dolaşımının çalışması, kan akışının artmasına ve bununla birlikte beynin bazı kısımlarına oksijen ve besin maddelerinin artmasına neden olur.

Ek olarak, artan kan akımı, beyne müdahale eden toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar. Çalışırken, daha önce beyin çalışmalarını gösteren, öncesinde düşündüğünüz tüm soruların cevaplarının anında alınabildiği fark edilmiştir.

Bilim insanlarıkoşmanın iki önemli beyin sürecini teşvik ettiğini bulmuşlardır: nörojenez ve anjiyonez. Nörojenez, yeni sinir hücrelerinin oluşum sürecidir. Anjiyogenez, beyin dokusunda yeni kan damarlarının oluşum sürecidir. Koşmanın bu olumlu özelliği doğrudan insanın zihinsel yeteneklerinin gelişimini etkiler.