Fazla uyumak kalp inmesi riskini artırıyor!

/ 27 Aralık 2019 / / yorumsuz
Fazla uyumak kalp inmesi riskini artırıyor!

Dengeli beslenmenin yan ısıra kaliteli bir uyku, sağlıklı bir birey olmak için gerekli faktörlerden biridir. Uyku, aynı zamanda çeşitli hastalıklarını tedavi etmek için en iyi ilaçlardan biri olarak da bilinir. Ancak Neurology Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, fazla uyuyan kişilerde kalp inmesi riskinin artabileceğini ortaya koyuyor.

Kalp İnmesi Hakkında Altı Yıl Boyunca Araştırma Yapıldı

Kalp inmesi riski hakkındaki araştırmaya, yaş ortalaması 62 olan 31.750 Çinli birey katıldı. Araştırma başladığında, çalışmaya katılanlar arasında kronik kalp hastalığı veya kalp inmesi ihtimali yoktu. Araştırmacılar, insanları altı yıl boyunca takip etti. Bu süre zarfında, daha fazla uyuyan kişiler arasında toplam 1.557 kalp krizi vakasının meydana geldiği görüldü.

Günde Dokuz Saatten Fazla Uyuyanlar Risk Altında

Araştırmaya göre , günde 9 saat veya daha fazla uyuyan insanlar 7 saat veya daha az uyuyan insanlara kıyasla yüzde 23 daha yüksek kalp inmesi riski taşıyor. Çalışma, ayrıca fazla uyuyan kişilerin yüzde 85’inin kalp inmesi geçirme olasılığının daha az uyuyanlara göre daha yüksek olduğunu gösterdi. Bu araştırma, aynı zamanda gündüz uyumanın kolesterol seviyelerinde olumsuz değişikliklere ve bel çevrelerinin artmasına neden olduğunu da ortaya koydu. Her iki durumun sonucunda da kalp inmesi riskinde artışa meydana gelebiliyor.

Araştırmanın sonucuna bakıldığında, günde en fazla 7 saat uyuyarak kalp inmesi riskinden korunmak ve daha sağlıklı bir kalbe sahip olmak mümkün.