Fazla uykunun zararları ve Fazla uyku neden iyi değildir?

/ 8 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Fazla uykunun zararları ve Fazla uyku neden iyi değildir?

Bir insanın yaşamı boyunca her dönemde ihtiyaç duyacağı uyku miktarı değişiklik gösterir. Bu ihtiyaç miktarı yaş, cinsiyet, gün içerisinde yapılan aktivite oranı ve yaşam tarzı etkili olmaktadır. Uyku birçok insan uyumayı çok sevse de diğer birçok şey gibi fazla uyku da zararlıdır. Bu zararların ilk akla gelen örneği depresyonu tetiklemesidir. Fazla uyku beynin daha az çalışmasına neden olmaktadır. Düzenli ve sağlıklı uyku ebeveyn olma oranının da fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Yani fazla uyku hamile kalmayı da zorlaştırabilmektedir. Fazla uyku psikolojiyi etkilediği gibi diğer sağlık unsurlarını da tetiklemektedir, diyabeti artırmakla birlikte kalbe zarar verir. Fazla uyku fiziksel özelliği de etkilemektedir, fazla uyuyan kişiler diğer bireylere nazaran kilo almaya daha yatkın olmaktadır. Uyku fazla olduğunda ve alışkanlık boyutunda olduğunda ise erken ölümü tetiklemektedir. Fazla uyku diyabet, obezite, baş ağrısı, kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinin artması gibi olasılıkları artırmaktadır. Bedensel rahatsızlıklara da yol açan fazla uyku; sırt ve boyun ağrıları, halsizlik, yorgunluk, uyuşukluk ve her an dinlenme ihtiyacına neden olmaktadır.

Fazla Uykunun Nedenleri

Fazla uykunun nedenlerine bakıldığında ilk akla gelen nedenler arasında aynı zamanda fazla uykunun da bir sonucu olan depresyon yer almaktadır. Yine tıpta Hipersomni diye tabir edilen fazla uyku durumu bireylerde gün boyu uyku halini alabilmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olan bireylerin en yaygın şikâyetleri arasında ise kaygılı bir ruh hali, enerjide azlık ve unutkanlık gibi durumlardır. Yine uyku apnesi adı verilen bir rahatsızlık ise kişide uyku kalitesini düşürdüğü için kişi dinlenmiş kalkamaz ve kişi gün boyu tekrar uykuya ihtiyaç duyar. Yine fazla uykuya yol açan nedenler arasında; alkol, bazı ilaçların kullanılması ve çeşitli hastalıklar gibi nedenler fazla uykuya neden olmaktadır.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uyku saatleri belirli bir düzene bağlı olmalıdır. İdeal uyku saati kişiden kişiye değişmekle birlikte 6-7 saat civarı olmalıdır. Yatak odası serin ve karanlık olmalı, yatak sadece uyku için kullanılmalı ve yatak çalışma, yemek yemek ya da düşünmek için kullanılmamalıdır. Uykudan önce ağır gıdalar ve gazlı içecekler tüketilmemelidir. Ve uyku öncesi egzersiz yapılmamalıdır.