Fazla uykunun zararları nelerdir?

/ 25 Mart 2020 / / yorumsuz
Fazla uykunun zararları nelerdir?

Uyumak yaşamsal faaliyetimizi devam ettirebilmek için çok önemli bir ihtiyaçtır. İnsanlar bu yüzden günlük olarak 7-8 saat uyku düzeni oluşturmaları gerekmekte. Uyumayı sadece dinlenmek olarak düşünmeyin. Uyku olmadan biz hiçbir şey yapamamayız. Örnek verecek olursak: iş yerinde oldukça asabi sinirli hal sergilemiş ve aynı zamanda da verimimiz düşer. İşte uyku bu yüzden bizim için çok önemli bir ihtiyaçtır diyoruz. Uykusuz kaldığınız zaman vücut işlevini yerine getiremez ve dikkat dağınıklığına, özelikle unutkanlığa, sağlıklı düşünememeye ve çeşitli duygusal sıkıntılara neden olabilir.

Çok uyumak da zararlı nasıl mı? Çok uyumak elbet de bir ihtiyaçtır. Fakat fazla uyumak halsizliğe ve isteksizliğe sebebiyet verir. Genellikle etrafımızda fazlaca karşılaştığımız çok uyuyan insanlara denk gelmişsinizdir. Bunların depresyonda olduğunu düşünürüz çoğu zaman depresyonda olan kişi aşırı uyur ve uyanmak istemez. Bu aşırı uyuma isteği de daha fazla depresyona sokar.

 Bu yüzden depresyonda olan kişi uyku rutinini düzenlemeli ya da bir uzmana danışarak yardım alması gerekiyor. Uyku Apnesi de fazla uyumaya nedenlerin başında yer alır ve başvurulması geren ciddi tıbbı bir durumdur. Uyku Apnesi olan kişiler genellikle kalitesiz bir uyku uyurlar. Kendilerini yorgun hissederler sürekli olarak. Fazla uyumanın bir diğer önemli nedeni de alkol ve sigara kullanımıdır.  

Yaşadığınız ortamda yani evinizde yatağınız temiz çarşaflarınız temiz ve odanız havalandırılmış ise en güzel uyku ve kaliteli uyku budur. Odanızı sık sık havalandırmayı ihmal etmeyiniz bu hem sizin uyku kaliteniz için hem de sağlığınız için önemli. Fazla uyku çok ciddi baş ağrılarına sebep olur. Fazla uyumak insanlarda diyabet ve obezite riskini arttırıyor. Bu yüzden  uyku düzeninize önem vermelisiniz.