Fazla Soda ve Maden Suyu İçmenin Etkileri

/ 1 Eylül 2020 / / yorumsuz
Fazla Soda ve Maden Suyu İçmenin Etkileri

Sıcak havalarda yaz gelmesi ile su ve mineralleri ek olarak almak amacıyla aşırı soda, maden suyu içilmesi vücuda zarar verebilir. Bu açıdan da bu durum tansiyonun artmasına yol açabileceği gibi kalp yetmezliği hastalarında vücutta sıvı birikmesine neden olabilir. Bu açıdan da fazla soda ve maden suyu tüketimine dikkat etmek gerekir. Her şeyin fazlası ve aşırı olanı zarar verir. Bunu unutmayalım.

Özellikle terlemeyle vücuttaki sıvı, tuz ve minerallerinde düşmesine neden olur. Vücuttaki sıvı miktarı gereğinden çok azalırsa kanda koyulaşmaya ve pıhtı oluşmasına sebep olur ve kalp krizi veya felç riskini taşımanıza neden olur. Eğer kalp rahatsızlığınız varsa aşırı sıcak hava kalp ve dolaşım fonksiyonları üzerine ek yük getirir.

Bundan ötürü de aşırı sıcak havalarda kendinize dikkat etmeli ve vücuttaki sıvı kaybını tekrar yerine getirebilmek önemli bu konuda. Son zamanlarda da popülerleşen detoks sularının bilimsel olarak da olmadığını vurgulayan uzmanlar 8/9 bardak şeklinde tüketilmesi gerektiğini vurgulamaktalar. Günlük olarak su tüketiminin büyük su bardağı ile için her zaman. Bu suların kullanımında özünde mahsur bulunmamakla beraber ishal, baş ağrısı, vücutta sıvı kaybına yol açabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Sıcak havalarda suyun alternatifi olarak tüketilen içeceklerin kalp krizini tetikleyebileceğini belirten uzaman doktorların sözlerinin göz önünde bulundurmak gerekir. Kafein sıvı kaybının derinleşmesine neden olur ayrıca kalp hızını artırarak kalbin daha çok çalışmasına neden olur kalbi yorar.

Sıcak havalarda su ve mineralleri takviye edebilmek amacıyla aşırı soda ve maden suyu içilmesi tansiyonun artmasına neden olabileceği gibi kalp yetmezliği hastalarında vücutta sıvı birikmesine neden olabilir. Enerji içeceklerinin yüzde 96’ının içinde kafein vardır. 250 ml enerji içeceğinde 2 adet espressoya eş değer kafein bulunur.