Evlerde Kolaylıkla Hazırlayabileceğiniz İshal (Diyare) Kesen İki Basit Karışım

/ 27 Nisan 2019 / / 1 Yorum
Evlerde Kolaylıkla Hazırlayabileceğiniz İshal (Diyare) Kesen İki Basit Karışım

Yanlış beslenme, hijyenik olmayan ortamlardaki gıdaları tüketme, temizlik alışkanlıklarımız, bağırsak hareketlerimizin bozulmasına yani ishale neden olur. İshal nedenine bağlı olarak, ishal (diyare) belirtileri de farklılık göstermektedir. Özellikle çocuklarda daha sık görülen bu durum, biz yetişkinlerinde zaman zaman yaşam kalitesini etkilemektedir. Kadim zamanlardan beri süregelen bazı ishal (diyare) önleyici karışımlar, evimizde bulunan veya kolayca ulaşılabilen malzemeler ile kolayca hazırlanabilmektedir. Ancak, İshalin şiddetine, eşlik ettiği semptomlara ve ishal olma sıklığına bağlı olarak, evde yapılan karışımlardan sonuç alamadığımız durumlarda, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. İshal, çölyak, enterit (bağırsak enfeksiyonu) veya kanser ilişkili bir takım hastalıklarında belirtisi olabilmektedir.  

İshal (Diyare) Önleyici Karışımlar Nelerdir?

İshalle birlikte vücudumuzda sıvı kaybı olacaktır. Bu nedenle öncelikle çok sıvı tüketilmelidir. İshal önleyici karışımlar olarak, cola-aspirin karışımı, kahve-şeker karışımı, yiyecek olarak da patates ve yağsız pirinç lapası ilk akla gelen çözümlerdir. Bunlardan farklı olarak evde elimizin altında bulunan malzemelerle hazırlanabilecek, daha etkili, deneyimlenmiş, iki basit çözüm önerisi aşağıda verilmiştir.

Nar ekşisi ile hazırlanmış içecek

1 yemek kaşığı organik nar ekşisi

1 su bardağı ılık su

Ilık suya, ölçüsünde nar ekşisi koyup karıştırın. Biraz soğumasını bekledikten sonra için. Gün içinde değişik zamanlarda, aç veya tok tüketebilirsiniz. Tadı biraz ekşimsi olacaktır. İstenirseniz suya karıştırmadan, 1 yemek kaşığı nar ekşisi içip, üzerine su tüketebilirsiniz. Nar ekşisi ile hazırladığınız bu içecek, ishal önleyici özelliğinin yanı sıra zindelik de verecektir. Sayısız yararları olan nar ekşisini, normal zamanlarda da tüketebilirsiniz. Çocuklarda ishali önlemek için de rahatlıkla kullanabileceğiniz bir karışımdır. 

Limon Tuzu ile hazırlanmış içecek

2 orta veya 3 küçük limon tuzu tanesi

1 çay bardağı sıcak su

Limon Tuzu tanelerini sıcak suyla karıştırarak erimesini sağlayın. Soğumaya bırakın. Günde 2 kez tüketebilirsiniz. Mide rahatsızlığınız varsa tok olarak tüketmelisiniz. Limon tuzu, vücudu bakterilere karşı koruduğu ve bağırsakları temizlediği için ishal önleyici etkisi oldukça fazladır.

Evlerde Kolaylıkla Hazırlayabileceğiniz İshal (Diyare) Kesen İki Basit Karışım (1 Yorum)