Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

/ 26 Haziran 2020 / / yorumsuz
Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tüm erkek ve bayanların temel ihtiyacı olan tırnak bakımını çok fazla hijyenik, hızlı ve ucuz bir şekilde evinizde siz yapabilirsiniz. Ayrıca da bunun için sadece birkaç bilgiye ihtiyacınız var.

Tırnak Kesimi Nasıl Olmalı

Tırnak kesiminin doğru yapılması, tırnak bakımının en temel konularından biri. Bu nedenle tırnaklarınızı keserken dikkatli ve düzenli özeni göstermelisiniz. İlk olarak tırnaklarınızı çatlama, kırılma gibi durumlar yaşamadan kesmek istiyorsanız duştan sonra yumuşadıkları için kesme işlemini o zaman yapabilirsiniz.

Şayet duşa girmeyecekseniz ılık bir suyun içine el ve ayaklarınızı yumuşayıncaya kadar bırakın. Ayrıca hem el hem de ayak tırnak bakımı için önemli olan bir diğer konu da tırnaklarınızı nasıl kestiğiniz. Zaman zaman yanlış tırnak kesimleri nedeni ile de geçiştirdiğiniz bu konu, sonrasında başınıza tırnak batması gibi sonu ameliyata kadar giden ciddi problemlere neden olmakta. Bu durumu baştan engellemek için el tırnaklarınızı yuvarlak, ayak tırnaklarınızı ise düz bir şekilde kesebilirsiniz. Bunlara ek olarak mikrop kapmasını önlemek için azaltmanız için tırnaklarınızı fazla uzatmamakta fayda var.

Tırnaklarınızı Mutlaka Törpüleyin: Tırnak törpüleme hem ayak hem de el tırnak bakımı için geçerli bir diğer konu. Tırnak törpülemeye ilk olarak önce tırnaklarınızın kuru olmasına dikkat ediniz. Çünkü tırnaklarınız ıslak olduğunda törpü yaparken soyulmalara meydana gelebilir ve çatlayabilirler. Bundan dolayı da törpü işlemine başlamadan ilk olarak tırnaklarınızdaki yumuşaklığın geçmesini bekleyin. Bunun yanında törpüleme işlemine geçmeden önce tırnak çevrenizi yumuşatmak istiyorsanız vazelin çok işe yarayacaktır.

Tırnak Etleri Temizliği Yapın: El ve ayakların bakımlı görünmesini istiyorsanız tırnaklarınızın çevresinde oluşan ve estetik olmayan o görüntüyü kütikülleri, yani tırnak etlerini temizleyebilirsiniz. Bu temizliğe ilk olarak önce kanama veya yara oluşumunu engellemek için el ve ayaklarınızı sabunlu suyun içinde bekletin. Daha sonra kütikül gidericiler ile gerekli bakımı uygulayınız. Bu konuda çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu kısmın fazla alınması, tırnak etrafındaki dokuya zarar verebilir ve yara olmasına sebep olabilir.  Aynı zamanda tırnakta enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Kütikül temizliğini uyguladıktan sonra tırnaklarınıza cila, oje ya da çeşitli süsleme işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.