Evde Manikür Ve Pedikür Kolaylığı

/ 23 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Evde Manikür Ve Pedikür Kolaylığı

Kişisel bakım hem kadında hem erkekte gerek sosyal yaşantısında, gerek iş hayatında karşısındakileri etkilemek ve olumlu izlenimler bırakmak açısından son derece önemlidir. Kişisel bakıma önem verilmesi hem kendine hem karşıdaki bireylere saygının göstergesi olduğu gibi, güzel bakışlarla karşılaşıldığı için kişinin özgüveninin de olumlu yönde etkilenmesine olanak tanıyacaktır. Yazımızda tüm bunların bilincinde olarak evde manikür ve pedikür kolaylığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Evde Manikür ve Pedikür

Manikür ve pedikür uygulamaları da kişilerin kişisel bakımları için tercih etmeleri gerektiği uygulamalar arasında sayılabilmektedir. Geçmiş yıllarda manikür ve pedikür uygulamaları lüks olarak nitelendiriliyor olsa da günümüzde bu algı değiştirilmiştir. Fakat her ne kadar ihtiyaç olarak görülse de bazı nedenlere bağlı olarak manikür ve pedikür uygulamaları için kişinin kuaföre düzenli olarak bütçe ayırabilmesi mümkün olamamaktadır. Bu durum kişinin kişisel bakımına dikkat etmesinde eksikliğe neden olmamalıdır. Bakımlı el ve ayaklara pedikür uygulamalarını evde gerçekleştirerek de ulaşmak mümkündür. Kişi kuaförde bu tarz uygulamalara ayıracağı vakitten biraz daha fazlasını başlangıç aşamasında öğrenebilmek amacıyla kendisine ayırdığında kendi kendisinin manikürünü ve pedikürünü yapabilir hale gelecektir.

Uygulamaları kişinin ev ortamında ilgili malzemeleri kendisinin hazırlayarak yapması sonucunda kendisini sağlık açısından daha güvenli hissedeceği gerçeği de unutulmamalıdır. Öncelikle dikkat edilmesi gereken noktaların başında tırnakların yapısına uygun olarak kesilmesinin gerekliliğidir. Örneğin genelde ayak tırnaklarında batmalar meydana gelebilmektedir. Ayak tırnaklarındaki batmalardan dertli olan bir bireyin tırnak kesim işlemini köşeli gerçekleştirmesi son de tırnak batmalarının etkisinin azalması açısından son derece önemlidir. El ve ayak tırnaklarının sağlıklı bir şekilde kesilebilmesi için ellerin ve ayakların sığabileceği iki ayrı kap ayarlanmalıdır. Bu kapların için ılık sabunlu su koyulduktan sonra ellerin ve ayakların 5-10 dk. Kadar burada bekletilmesi sağlanmalıdır. Bu işlemden sonra kurulanan tırnakların yumuşadığı gözlenecektir. Yumuşayan tırnakların törpü yardımıyla düzeltilmesi kolaylaşacaktır. Her ne kadar piyasada daha çok metal törpüler satılıyor olsa da metal törpülerin kullanımına bağlı olarak tırnaklarda zamanla deformasyonlar meydana geleceği için mümkünse kâğıt törpüler kullanılmalıdır.

Evde manikür ve pedikür kolaylığı için törpüleme işleminin bitmesinin hemen ardından tırnak dipleri iyice içe doğru itilmeli ve itilme sonrasında ortaya çıkan ölü deriler makas ile temizlenmelidir. Bu işlem sonrasında ayak ve ellerin yıkanması ve kurulanması sağlık açısından gereklidir. Kurulama işleminden sonra istenildiği takdirde oje sürülebilir.