Et Beni Koparmanın Zararları Nelerdir?

/ 3 Nisan 2019 / / yorumsuz
Et Beni Koparmanın Zararları Nelerdir?

Doğuştan olan ya da sonradan oluşan et benlerinin bazıları zararlı yapıda olmaktadır. Bu sebep ile koparılmaları uygun değildir. Uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre, bir et beninin zararlı olup olmadığı dışarından anlaşılamamaktadır. Ciltte birtakım hücrelerin bir küme oluşturması ile oluşmaktadır. Bazı et benleri cilt kanseri gibi tehlikeli durumlara neden olabilmektedir. Ben aldırmak ise kanser gibi bir telhise ile sonuçlanmaktadır. Sadece koparılan benler birtakım sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Sebebi ise koparmış olduğunuz benin yerine yeni hücreler sağlamak için vücut harekete geçmektedir. Vücut bu durumda hücre artışı yapmaya çalışmaktadır. Bu hücre artışı zaman içerisinde bir yara ya da kanser oluşumunu neden olabilmektedir. Herhangi bir sebep ile et benlerinin koparılması uygun olmamaktadır. Nedeni ne olursa olsun, var olan et benlerinizden haz etmiyor ve onlardan kurtulmak istiyorsanız bir doktordan yardım almalısınız. Et beni koparmanın zararları gayet fazla olmaktadır.

Et beni koparmanın zararları riskli durumlardır, bu neden ile koparılması tavsiye edilmemektedir. Estetik görünüm elde etmek amacı ile çok sayıda kişi et benlerini koparmakta ve sonuç olarak ortaya çıkan durumlara katlanmak zorunda kalmaktadır. Genel olarak et benleri estetik yani hoş görünüm elde etmek amacı ile koparılır. Bazı durumlarda et benleri yanlışlıkla da koparılabilmektedir. Zararlar şu şekilde özetlenmektedir:

  • Koparılan et benlerinin yerinde kaşıntılar oluşmaktadır.
  • Et benlerinin koparılması halinde bölge yara halini alabilir. Oluşan yara kaşıntı ile birleşmiş ise yayılmakta yani büyümektedir.
  • Renkleri siyah olan et benlerinin koparılması durum kanser ile sonuçlanabilmektedir. Bu bir genelleme yani sık rastlanan durumdur. Ancak yapılan araştırmalar sonuncunda diğer renklere sahip olan et benlerinin koparılması durumu da kanser oluşmasına sebep olabilmektedir.

Bilinmesi gereken en önemli notalardan bir tanesi, et benlerinin koparılmaması halinde vücut ve sağlık için bir tehlike durumu oluşturmadığıdır. Vücudunuz üzerinde herhangi bir sebep ile kopmuş bir et beni olan kişilerin, acil olarak bir doktor ile görüşmesi gerekir. Çünkü bu kişiler kanser riski taşıyor olabilmektedir. Oluşan küçük bir yara, gerekli tedbir alınmaz ve tedavi yapılmaz ise olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu sebep ile bu tarz bir sorunu kendi yöntemleriniz ile çözmeye çalışmak yerine, tıbbi bir uygulama için doktor ile irtibat kurmanız büyük bir önem taşımaktadır. Cerrahi yöntemler, bu konuda daha güvenilir ve daha etkili sonuçlar oluşturmaktadır.