Erkeklerin Yapması Gereken Aşılar Nelerdir?

/ 17 Ocak 2021 / / yorumsuz
Erkeklerin Yapması Gereken Aşılar Nelerdir?

Erkeklerin yapması gereken aşılar nelerdir? Her erkekten 1’ini etkileyen prostat kanseri, erken teşhis yapılması bu konuda hayati önem taşımaktadır. Yılda bir kez bu prostat kanseri testini yapmaları gerekmektedir. Ne kadar erken o kadar hayat kurtarıcı olur. Bu konuda daha duyarlı ve sağlığınızı düşünmelisiniz. Ayrıca da yakalandığında tedavi edilebiliyor. Risk altındaysanız, 40 yaşınızdan sonra, ailenizde prostat kanseri yoksa da 50 yaşınızdan sonra yılda bir kez PSA ölçümü ve prostat muayenesi yaptırın. Genetik olsun olmasın bu test hayati önem taşımaktadır. Bu konuda özellikle altını çizerek belirtmek isterim.

 Erkeklerin Yapması Gereken Aşılar Nelerdir?

Prostatın erkek üreme sisteminin bir bölümü ve idrar kesesinin altında bulunan küçük bir salgı bezi olduğunu belirten Üroloji Uzmanları da prostat kanserine ek olarak orta yaş üstü erkeklerin günlük hayatını olumsuz etkileyen prostat bezi büyümesi de sık idrar sıkıştırması ve idrarı tam olarak boşaltamama olarak açıklamalarında savunmuşlardır.

40 yaş üstü tüm erkekler yaptırmalı. Prostattaki büyümenin 40’lı yaşlardan sonra dikkat çektiğini ve sorunların bu dönemde arttığını söyleyen doktorlar ise “Hastalar çoğunlukla idrar akımının zayıflaması, sık sık tuvalete gitme isteği, tuvalette tam boşaltım yapamama, gece idrar sıkıştırmasıyla uykudan uyanma şikayetleriyle hekime başvuruyor” diyerek hastaların şikayetlerini dile getirdi.

Hangi sebeple de olursa olsun üroloji polikliniğine başvuran 40 yaşın üzerindeki kişilerin muayenesinde ilk olarak hastanın prostat kanseri olup olmadığının araştırıldığını ve bu sebeple de kendine ait bulgular ol mayan prostat kanseri yalnızca ileri evrede, idrar yolunda sıkışmaya sebep olabiliyor.

Prostat kanserinin erken dönemde herhangi bir belirti vermediğini belirten uzman doktorlar ise genel olarak geç dönemde meydana gelen şikayetler idrara çıkmada zorlanma, idrar yaptıktan sonra idrar varmış hissi, kesik idrara çıkma, gece uykudan uyanıp daha çok idrara çıkma olabilirken, bazen de hiçbir belirti yaşanmayabilir. Bu açıdan bu belirtilere dikkat etmek gerekir.