Erkeklerde Genital Siğil Nedenleri ve Tedavisi

/ 14 Ocak 2019 / / yorumsuz
Erkeklerde Genital Siğil Nedenleri ve Tedavisi

HPV virüsünün neden olduğu genital siğiller en çok erkeklerde görülmektedir. Erkeklerde görülen bu genital siğiller her ne kadar risk taşımasa da görüntü açısından rahatsız edebilmekte. Genital siğillerin çıkma sebebi olan HPV virüsü çeşitli yollarla insandan insana geçebilir. En yaygın yol ise cinsel birlikteliktir. Kan yoluyla, ortak kişisel eşya kullanımı ile de HPV virüsünün kapılması muhtemeldir. HPV virüsünü vücuttan atmanın ya da tedavi etmenin şu an bir yolu yok. Yalnızca hastalığa karşı dirençli bir vücuda sahip olmak gerekir. Bunun da yolu beslenme, uyku ve spor gibi direnci direk olarak etkiliyen faaliyetlerin düzenli biçimde gerçekleştirilmesine bağlıdır. Erkekte çıkan genital siğillerin şekli genellikle küçük yapılı nokta nokta ve hatta yağ bezesi gibi içinde beyaz bir madde bulunan yapılardır. Sıkıldıkları taktirde içinden beyaz yağlı bir şey çıkar. Erkekte genital siğiller uygulanan birtakım tedavi yöntemleri ile görüntü olarak kaldırılabilir.

Genital siğil tedavisinde en çok başvurulan yol siğilleri yakmadır. Doktor eşliğinde yapılan bu tedavide genital bölge üzerinde ki siğiller azotla yakılır. Bir diğer yol ise kremle tedavidir. Erkeklerde genital ve makat bölgesinde çıkan siğiller için Aldara isimli bir ilaç verilir. Bu ilaç haftanın 3 günü uygulanır. Toplam 2 hafta sonunda siğillerde bir gerileme görülüyorsa tedaviye devam edilir. Ancak herhangi bir değişiklik gözlenmiyorsa doktor tavsiyesi ile ya siğiller yakılır ya da cerrahi müdahaleye başvurulur. 

Erkekte çıkan genital siğiller tedavi edilmediğinde gitgide yayılabilir. Her ne kadar ilerleyen zamanda bir risk taşımasa da partnerlerin birbirlerine olan yaklaşımını önemli ölçüde değiştirmekte. Siğillerin teşhisi ve tedavi yöntemi için hastanelerde başvurulacak öncelikli yer cildiyedir. Eğer cildiye cerrahi bir müdahale gerektiğini düşünürse sizi genel cerrahiye yönlendirecektir.