Enerjimizi Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

/ 23 Kasım 2019 / / yorumsuz
Enerjimizi Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Günlük hayatta tükettiğimiz bazı yiyecekler, insan vücudunda ki enerjiyi sömürür. Enerji sömürüsü yaşayan insanlarda halsizlik, uyuklama, sıkılma, bunalma gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Bu sıkıcı durumlardan kurtulmak için ne yapmalıyız? Yediğimiz besinler enerjinizi çektiğini mi düşünüyorsunuz. Şimdi sizlere bu besinlerden bahsedeceğiz.

Kahve

Kahve bizim kültürümüzde vazgeçilmez bir içecektir. Araştırmalar ne kadar kafeinin insanları odaklamayı, uyku hissini götürdüğünü açıklasalar da belli miktarı geçtiğinizde bu etkilerin tersi gerçekleşiyor. Çok kahve içiyorsanız günlük limitinizi 6 olarak belirleyin. Yoksa vücudunuzdaki demirler emilmeye başlar. Demirin emilmesi ile beyninize ve kalbinize oksijen gitmemeye başlar. Buda sizde enerji düşüklüğüne neden olabilir.

ENERJİMİZİ DÜŞÜREN YİYECEKLER

Beyaz Ekmek

Yüksek glisemik endeksli karbonhidratlı ekmek çeşitlerini tüketmek sizlere uzun süreli doygunluk hissi vermez. Aksine kahvaltıdan 3 veya 4 saat sonra acıkmış hissedeceksiniz. Bunun nedeni glisemik oranı yüksek olan besinlerdeki az olan lif oranıdır. Düzensiz acıkma sonucu halsiz düşeceksiniz. Sonucunda düzensiz beslenme başlayacak. Enerjinizin kontrolünüz bozulacak.

KOLA

Günlük hayatta hangimiz sürekli hareket halinde ki? Bunun üzerine birde asitli yiyecekler eklendiğinde başımıza neler gelmez. Vücutta dolaşım bozuklukları, baş ağrısı, bağışıklık sistemimizin zayıflaması gibi etkenler baş gösterecek. Enerjinizdeki düşüş sizi yorgun hissettirecektir.

ENERJİMİZİ DÜŞÜREN YİYECEKLER

Yüksek Yağ Bazlı Yiyecekler

Dünyada artan Fast food tüketimi çığır açmakta. Yüksek yağ içeren ürünleri yiyen kişi aşırı doygunluk hissine kapılıyor. Midede gerçekleşen olay aslında tam tersi. Midede bulunan yüksek yağ sindirimi yavaşlatarak enerji veren besinlerin emilmesini imkansızlaştırıyor. Ayrıca bu besinlerde lif, mineral, vitamin oranları az bulunmakta. Sonucunda halsizlik hissine sahip oluyorsunuz.

Tatlı

Genellikle yemeklerden sonra yenen tatlılar insanların baş belası olmuştur. Tatlının içinde yüksek şeker oranı bulunmaktadır. Tatlı yediğinizde vücudunuza insülin salgısı hızla artar. Artan insülin size uyku getirecek ve halsizliğe yol açacaktır. Tatlı yemeği bir işle uğraşmadığınız zaman yapın yoksa yapmakta olduğunuz işi bitiremeyebilirsiniz.

Alkol

Alkol rahatlatıcı etkisiyle bilinir. İş çıkışı yenilen yemekten sonra rahatlamak isteyen kişiler alkol tüketir. Bu tamamen yanlış bir yoldur. Alkol uykunuzu getirip yatmanızı sağlasa da sabah kalktığınızda yorgun olabilirsiniz. Bu akşam tükettiğiniz alkol oranı ile alakalıdır. Fazla tüketirseniz sabah yorgun ve halsiz bir şekilde kalkarsınız. Sağlık bakımından da zararlı olduğu için fazla tüketmemeye dikkat edelim.