Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir

/ 11 Ekim 2019 / / yorumsuz
Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir

Öğrenciler için sınav gecelerinin, şoförler için uzun yolların vazgeçilmezi olan enerji içecekleri, uykumuzu açıp, bizi zinde tutsa da aslında bilmediğimiz pek çok sağlık sorununu beraberinde getiriyor.

 Yapay tüm içeceklerde olduğu gibi enerji içeceklerinde de bulunan pek çok sağlıksız madde, doz aşımında ve uzun vadede kullananlara zarar veriyor.

 Enerji içeceklerinin ana maddesini kafein oluşturmakla birlikte bunun dışında; taurin, guarana, yohimbin, b vitamini, bolca şeker ve glukuronolaktan gibi ürünler de bulunuyor. Tüm bu maddelerin sonucu olarak da kalbin kasılma gücü ve hızı artıyor, kan basıncı yükseliyor, beyne ve diğer dokulara daha fazla miktarda oksijen gidiyor.

 Tek başına zararsız görünen bu maddelerin, öbürleriyle sinerji oluşturduğunda ne olacağı tam olarak ön görülemiyor ve yan etkiler oluşuyor.

 Bu içecekler, 1900’lü yıllarda güçsüz hastalara verilirken, 2. Dünya Savaşı sırasında kullanımı arttı. İlk zamanlarda özellikle Japonya’da ilgi gördü. 80’lerdeyse Amerika’da popüler hale geldi. Amerika’nın reklamını yapmasıyla da dünyada tanınır ve sıklıkla gençler tarafından tüketilir hale geldi.

Olası Zararları nelerdir?

 *Uyku düzenini ve psikolojiyi bozabilir.

 * Bağımlılık yapabilir: bağımlılığın doğal sonucu olaraksa kullanılmadığında huzursuzluk, yoğun kaygı, gerginlik ve anksiyeteye sebep olduğu, psikolojiyi bozduğu bilinmektedir.

 * Kilo, obezite ve tip 2 diyabet riskini meydana getirir.

 * Böbreklere zarar verir; böbrek hastalığına ve hatta böbrek yetmezliğine sebep olabilir.

 * Sık tuvalete çıkma; içinde bulunan kafeinin diüretik etkisinden dolayı idrar yapımını hızlandırır.

 * Sinir sistemine zarar verir; içindeki fazla miktarda b vitamini, duyu ve motor sinirlerinin kılıfını bozduğu için kasları hareket ettirmede zorluklar yaşanabilir. Sinir hücrelerinde oluşan böyle bir tahribat da kolayca ve kısa sürede düzelmez maalesef.

 Enerji içecekleriyle doğrudan ilintili ölümle sonuçlanan vakalar rapor edilmiştir.

 Enerji içecekleri alkolle birlikte tüketilmemelidir. Çocuklar, kalp ve böbrek hastalığı olanlar özellikle bu içecekten uzak durmalıdır.

 Ülkemiz dahil bazı ülkelerde on sekiz yaş altına satışı yasak olan enerji içeceklerinin zararlarını anlattığım bu yazının sonundaysa, bu içecekleri içmek yerine vitamin desteği, meyve – sebzeler, bal, pekmez, kuruyemiş gibi doğal besinlerle enerji ihtiyacınızı karşılamanızı tavsiye ederiz.