Elektronik Sigara Buharının Sağlık Riskleri

/ 25 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Elektronik Sigara Buharının Sağlık Riskleri

Sigara içmek, Türkiye’de birçok hastalığın ve erken ölümlerin önde gelen nedenidir. Türkiye genelinde sigara içme yavaş yavaş azalmasına rağmen, birçok alternatif popülerlik kazanmıştır. Alternatif tütün ve nikotin dağıtım ürünlerine örnekler:

  • E-sigaralar veya buharlı sigaralar
  • Dumansız tütün
  • Nargile

Bunlar çeşitli şekillerde, boyutlarda ve tatlarda üretilebilir. Alternatif tütün ürünleri, sağlık riski taşıyan zararlı kimyasallar ve toksinler içerir. Kimyasallar ve toksinler kanser dahil ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Riskler nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından da bu ürünlerde düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır.

E-sigaralar veya Buharlı Sigaralar

Elektronik sigaralar ayrıca e-sigaralar veya buharlı sigaralar olarak da bilinir. Pille çalışan cihazlardır. Bazı e-sigaralar geleneksel sigaralara benzer. Tank sistemleri gibi diğer cihazlar ise sigaraya benzememektedir.

Bu cihazlar tütün yakmaz. Bunun yerine, nikotin ve diğer kimyasallarla dolu kartuşları vardır. E-sigara, sıvı kimyasalları, kişinin soluduğu havayı ısıtarak buhara dönüştürür. Bu yüzden kullanılan bu cihazlara buharlı sigara da denmiştir.

E-sigaralar zararlı maddeler içerir. Ancak toksin tipleri veya konsantrasyonları markaya, cihazın tipine ve nasıl kullanıldığına göre değişir. Uzun vadede sağlık riskleri konusunda sınırlı araştırma yer bulunmaktadır.

Birçok insan sigarayı bırakmayı denemek için e-sigaraya yönelebilirken, mevcut araştırma sigarayı bırakmada yardımcı olduğunu göstermemiştir. Bu sebeple de elektronik sigaralar FDA tarafından bir sigara bırakma yöntemi olduğuna dair onay alamamıştır.

Sigarayı bırakmak için bir doktora danıştığınızda ya da FDA onaylı yöntemlere göz attığınızda, bu yöntemlerin kanıta dayalı olduğunu görürsünüz. Sigarayı bırakma ve tütün kullanma yolları hakkında daha fazla bilgi edinerek sigara bırakmak için adım atabilirsiniz.