El ve Ayak Mantar Tedavi Yöntemleri

/ 29 Temmuz 2019 / / yorumsuz
El ve Ayak Mantar Tedavi Yöntemleri

El ve ayaklarda meydana gelen mantarlar, kişilerin hayat kalitesini ve fiziksel güzelliklerini olumsuz etkiler. Kimi zaman psikolojik olarak kişilerde negatif algı yaratır. İşte biz de bu yazımızda, bu durumun kesinlikle psikolojinizi etkilememesine ve doğal güzelliğinize tekrar kavuşmanızı sağlamasına yardımcı olmak üzere tedavi yöntemlerini paylaşmak istedik. Doğru şekilde uygulamanız sayesinde çok kısa sürede el ve ayaklarınızda bulunan mantarları tedavi edebileceksiniz. İşte tedavi yöntemleri…

Mantar Neden Oluşur?

Tedavi yöntemlerine başlamadan önce çok kısa şekilde mantarın neden oluştuğuna göz atmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Zira, kaynağını bilmek, tedaviye yönelmede ve tedaviden maksimum verim almada bize yardımcı olacaktır.

Dünya’da binlerce farklı mantar şekli vardır. Her mantar, farklı alanlarda yaşamlarını devam ettirmek ve ekosistemlerini bu yaşam alanına göre belirlemek ister. Su mantarları, kaya mantarları, deri mantarları, mukoza mantarları, göz mantarları, kulak mantarları ve sayısız mantar, yaşamlarını sürdürebileceği alanlara yönelim gösterir. Herhangi bir neden ile vücudunuza bulaşan mantarlar, cildinizde kendilerine bir yaşam alanı yaratır ve burada çürükçül olarak beslenir. İşte bu bölgeler genellikle el ve ayaklar olurlar. Çok kısa sürede binlerce yumurtayı cilde bırakmaları, el ve ayakta oluşan mantar bölgelerinin genişlemesine ve bir süre sonra hayat standartlarının düşmesine neden olur!

Tedavi Yöntemleri

Mantarlar, genellikle gelişim ve olgunluk süreçlerinde, artık durumu fiziksel rahatsızlığın bir adım ötesine taşıyarak, sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. İltihap, kaşıntı, yırtılma, yarılma ve hatta çürüme gibi durumlara neden olabilir. İşte bu durum henüz meydana gelmeden önce dikkatli bir şekilde, vücudunuza yerleşen mantarları iyi bir şekilde süzmeniz gerekir. Normal bir deri iltihabı olarak gözükmesine rağmen kimi zaman sinsice kimi zaman ise aniden büyük bir alana yayılarak büyük sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Bu yüzden öncelikle mantarın ilk evrede tanınması ve teşhisinin konulması oldukça önemlidir. Bu şekilde sadece bir iltihap kurutucu krem bile işinize yarayabilir. Peki ya mantar biraz daha ileri bir boyuta gelmişse;

Mantar biraz daha büyük bir problem haline gelmiş ise; bu durumda cildiye bölümüne gitmeniz ve burada size yazılacak mantar ilaçlarını kullanmanız gerekecek. Bununla birlikte; el ve ayak sağlığınıza dikkat etmeniz. Mantar olduktan sonra, el ve ayaklarınızı olabildiğince kuru bırakmanız. Antifungal sprey ve pudra kullanmanız. Güneşe çıplak ayaklar ile çıkmanız. Ve son olarak düzenli sıcak su banyosu ile ayaklarınızı ovuşturmanız, mantarlardan kurtulmanızı sağlayacak evde uygulayabileceğiniz yöntemlerdir.