Ekmek Yemenin Vücuda Olan Faydaları

/ 28 Ağustos 2020 / / yorumsuz
Ekmek Yemenin Vücuda Olan Faydaları

Bir insan hiç ekmek yemeden sağlıklı yaşamak herkes tarafından neredeyse tüm dünyada kabul edilir duruma geldi. Fakat araştırmalar uzun süre karbonhidrattan fakir beslenmenin kalp hastalığı riskini yüzde 20 olarak fazla olmasına sebep olmasına neden olmaktadır. Peki, her ekmek sağlıklı mı? Hangi ekmek daha sağlıklı? Beyaz ekmek yerine hangi ekmek yenmeli?

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanlarının doğal ekmeğin yan etkilerinin olmadığını ve eksik edilmemesi gerektiğini belirtmişlerdir. Peki, ekmek yemenin vücudumuza ne gibi faydaları vardır. Doğal ekmek nedir? Hangi ekmekleri yemek daha sağlıklı?

Ekmek Yemeden Doyulabilir mi?

 Ekmek yemek doğal ekmek tüketiminin toplum içinde özendirilmesi gerektiğinin altını çizerek ”Ülkemizde doğal, ucuz, kolay alınması olması sebebi ile de günlük tüketilen karbonhidratlar arasında ilk sırada yer alır. Halk arsında da ekmek tüketildiğinde ise daha kolay doyulacağı açısından bir inanış var. Organik, kimyasal maddelere maruz kalmamış ve genetiği değiştirilmemiş tahıllardan yapılan doğal undan yapılmış ekmek tüketimi ile daha kolay doyulacağı açıklanmıştır.

Ekmek Yemenin Faydaları Nelerdir?

Ekmek içerdiği karbonhidrat yanında protein, lif, kalsiyum, fosfor ve B1, B6 vitaminleri açısından da zengin bir gıdadır. Bu açıdan doğal ekmek, zihinsel ve fiziksel sağlığın korunmasına yardım eder. Lif alımıyla mide ve bağırsak sağlığının korunması, kabızlığın engellenmesi için ciddi bir yardım sağlar. Bunun yanı sıra şeker hastalarının kan şekerinin daha yavaş yükselmesine ve kan şekeri ve kolesterol kontrolüne destek olur.

Günde Ne Kadar Ekmek Tüketilmelidir

Günlük ekmek tüketimi kişinin fiziksel enerjisini, yaşına, cinsiyetine ve sağlık durumu ile ilgilidir. Genç bir inşaat işçisi ile kilolu masa başı çalışanı veya ileri yaşlardaki bir şeker hastasının ekmek yemesi tabii ki değişkenlik gösterecektir. Şayet ki önemli bir hastalığınız yoksa doğal ekmeklerden her öğünde ihtiyacımız kadar ekmek tüketmemizde sakınca yoktur. Fakat  diyabet, kalp, obezite ve yüksek tansiyon gibi hastalıklarınız var ise ekmek tüketimi her öğünde bir dilim ile tüketilmesi çok daha doğru oolacaktır.