Egzersiz Sonrası Nasıl Beslenilmelidir ?

/ 31 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Egzersiz Sonrası Nasıl Beslenilmelidir ?

Sadece egzersiz ve antrenman yapmak kasların toparlanması ve fit bir vücuda sahip olmak için yeterli değildir. Egzersiz yanında nasıl beslendiğinizde vücudunuz için çok önemlidir. Egzersiz yapıp sağlıklı beslenen bir vücutta, Kas yıkımı azalır, yıkılan kasların geri toparlanması hızlı olur, protein tüketiminiz yıkılan kasları kısa sürede tamir eder. Egzersiz sonrası beslenmesine dikkat eden birey etmeyen bireye göre daha çabuk gelişme gösterir.

Karbonhidrat Tüketimine Özen Gösterin

 Egzersiz sonrası yeterli miktarda karbonhidrat tüketmeniz gereklidir. Çünkü egzersiz sırasında vücutta bulunan glikojen depolarındaki şekerler yakılmış ve karbonhidrat kalmamıştır. Vücudunuzda karbonhidrat bittiğinde daha fazla yorulmamanız ve enerji harcamamanız için vücut çeşitli hormonlar salgılayarak sizi yorgun düşürür. Yakılan karbonhidratları yerine koyamazsınız yorgunluk ve agresiflik hali başlar. Bu nedenle antrenmandan sonra en az 50 gr karbonhidrat tüketmeye özen gösterin.

Protein Tüketimini Artırmalısınız

 Standart spor yapmayan bir bireyin günlük protein ihtiyacı 0.7 gr / kg civarındadır. Ancak hafada 3-4 gün ağır egzersiz yapan bireyler de bu ihtiyaç kg başına 1,5 gr civarında haftada 5 gün ağır egzersiz yapan bireyler de ise, kg başına 2,0 gr kadar yükselktedir. Kişinin vücudunda bulunan kas miktarı da günlük alması gereken protein miktarını önemli ölçüde etkiler. Örneğin 110 kilo veyağ oranına sahip bir bireyin günde 300 gr protein alması gerekebilir. Proteinleri et,süt ürünlerinden ve çeşitli supplementler aracılığıyla alabilirsiniz.

Egzersiz Sonrası Hangi Besinleri Tüketmelisiniz ?

 Aslında bu sorunun yapılan antrenmanın yoğunluğuna göre cevabı vardır. Eğer antrenmanlarınız kardiyo ağırlıklı değil daha çok vücut geliştirme antrenmanlarıysa egzersiz sonrası protein içeren bir yiyecek yemelisiniz. Bunlar 200 gr tavuk göğsü veya sığır eti olabilir. Ayrıca azalan karbonhidrat ihtiyacınızı karşılamak için kompleks karbonhidratlar tüketebilirsiniz. Bunlar sarı buğday ekmeği, kepekli ekmek, tam buğday ekmeği gibi sıralanabilir. Yağ tüketimini gelince aşırıya kaçmadan yağlı beslenebilirsiniz. günlük yağ tüketiminiz kesinlikle 50 gr’da fazla olmamalı

Kardiyo ağırlıklı bir antrenmandan sona çok miktarda karbonhidrat tüketildiğinden ilk alınması gereken en önemli besin karbonhidrattır. Kompleks karbonhidrat tüketerek yakılan karbonhidratı yerine koyabilirsiniz. 1 Saatlik kardiyo antrenmanından sonra en az 100 gr karbonhidrat önermekteyiz.