Egzama neden Olur Başa Çıkmanın Yolları

/ 15 Kasım 2020 / / yorumsuz
 Egzama neden Olur Başa Çıkmanın Yolları

Egzama neden olur başa çıkmanın yolları Egzama daha çok halk arasında bilinen adı deri hastalığıdır. Deriyi kurutan, kaşıntıya ve bazen de kabarcıklara neden olan deri hastalığı hızlıca artmakta olan bir rahatsızlıktır. Halk arasında hızlı bir şekilde yayılan egzama, dermatoloji polikliniklerine başvuru sebepleri arasında yer almaktadır. Birçok nedene bağlı olarak belirtilen fakat kesin egzama nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Dermatoloji doktorunuzun önereceği nemlendirici ve temizlik ürünlerinin egzama olan bölgeyle temas etmesi halinde hastalığın rahatlamasını derinin korunmasını yardımcı olarak yardımcı olabilir.  Egzama genellikle ellerde, bacaklarda ve ayaklarda daha çok görülmektedir. Vücudun herhangi bir yerinde de egzama hastalığı görülebilir. Yağlı nemlendirici özelliğe sahip temizlik ürünleri, terletmeyen ürünler ayakkabılar ve pamuklu elbiselerin daha çok giyilmesi gerekmektedir. Cilt doktorunuz tarafından yapılacak testler sonucunda egzamanın şiddetine uygun önerilen ilaçlarla tedavi uygulanarak egzama rahatsızlığına son verilebilir.

Egzamaya neden olan birden fazla etken olduğu gibi egzamanın da birçok çeşidi vardır. Egzama hastalığında, ciltte çeşitli rahatsızlıklar görülmektedir. Vücutta kızarıklık, kaşıntı, cildin su toplaması, kuruması ve gerginleşerek çatlaması bu gibi şikayetlerin artması egzama nedenleridir. Egzama sebebiyle pullanan ve çatlayan deri mikroorganizmaların girişine neden olan ve buna bağlı olarak da enfeksiyon da görülme olasılığı artmaktadır. Bu açıdan erken tanı konularak erken uzman hekimlerden yardım alınması lazım.

Egzama genellikle ellerde, bacaklarda ve ayaklarda daha çok görülmektedir. Vücudun herhangi bir yerinde de egzama hastalığı görülebilir. Egzama rahatsız edici bir hastalık olsa da tehlikeli bir rahatsızlık değil fakat kişinin yaşam kalitesini bozabiliyor. Basit tedaviler ile tedavi edilebilir.

    Egzama neden Olur Başa Çıkmanın Yolları

Egzama daha çok strese bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Egzama gibi durumlarda bir cilt uzmanının yanı sıra psikolog tıbbı yardım alınabilir. Dermatoloji doktorunuzun önereceği nemlendirici ve temizlik ürünlerinin egzama olan bölgeyle temas etmesi halinde hastalığın rahatlamasını derinin korunmasını yardımcı olarak yardımcı olabilir. Yağlı nemlendirici özelliğe sahip temizlik ürünleri, terletmeyen ürünler ayakkabılar ve pamuklu elbiselerin daha çok giyilmesi gerekmektedir. Cilt doktorunuz tarafından yapılacak testler sonucunda egzamanın şiddetine uygun önerilen ilaçlarla tedavi uygulanarak egzama rahatsızlığına son verilebilir.