Duchenne Musküler Distrofi (Dmd) Bilgi Ve Tedavi Şekilleri Nelerdir?

/ 5 Haziran 2019 / / yorumsuz
Duchenne Musküler Distrofi (Dmd) Bilgi Ve Tedavi Şekilleri Nelerdir?

Genel tabiriyle bir kas hastalığı olan Duchenne Musküler Distrofi (DMD), sadece erkek çocuklarında görülen bir hastalıktır.

Kas fonksiyonları için gerekli olan bir proteinin eksik olması sebebiyle ortaya çıkan bu hastalık neticesinde kaslar giderek zayıflar ve kas dokusu zamanla yağ dokusuna dönüşür.

Sıklıkla 2 ve 5 yaş arasında teşhis konulur. Hastalığın görüldüğü bazı çocuklar doğumdan itibaren büyüme konusunda yaşıtlarından geri kalır. Fakat bazı çocuklar yaşıtlarıyla benzer şekilde büyümeye devam eder. Bu hastalığın semptomları arasında vücudu yoran, merdiven çıkma, yokuş yukarı yürüme gibi bazı aktivitelerde zorlanma ve erken yorulma görülebilir. Bazı durumlarda ise aileler çocuklarının baldır kaslarında sert ve şiş bir görüntü fark edip doktorlarına başvurabilirler.

DMD hastalığında kalça ve omuz etrafında bulunan kaslar zayıflar ve zamanla bu zayıflık ilerler. Sırt ve karın kaslarının da giderek zayıflaması çocukların yürürken karınlarını öne çıkarmasına sebep olur. Zamanla bacak kaslarında oluşan zayıflık nedeniyle çocuklar sık olarak yere düşer ve merdiven çıkma gibi yorucu aktivitelerde fazlasıyla yorulurlar. Genellikle 9-11 yaş aralığında yürüme yeteneği kaybedilip tekerlekli sandalye kullanılmaya başlanır. Bu aşamanın akabinde zamanla kol kasları da zayıflar ve çocuk kollarını kullanmakta da zorluk çeker.

Yürüme yeteneğinin kaybedilmesinden sonra görülen en büyük sorun eklem bozulması ve omurgada eğilmedir.

DMD hastalığının tedavisi şuan ki teknoloji şartlarında mümkün değildir. Fakat çocuklar özel rehabilitasyon ve fizik tedavi programlarıyla yürüme yeteneklerini bir süre daha kullanabilirler. Bu tedaviler sonucu çocukların bir süre daha yaşam kaliteleri iyileştirilebilir.

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken tedavi oldukça önemlidir ve kas kuvvetlerinin korunmasına yardımcı olur. Germe egzersizleri, kuvvetlendirme ve nefes egzersizleri ile tedaviye başlanabilir. Gece boyunca çocuklar ayak bileğini içine alan ve sert bir maddeden yapılan cihazlar giyerler. Yürüme yeteneğinin kaybından sonra ise ayakta durma yeteneğinin devamı için çocuklar ayakta duruşu destekleyen hafif cihazlar kullanmaya devam ederler.

Kas kuvvetinin korunması için yapılan aktivitelerin yanı sıra steroid kullanmanın da olumlu yönde etkisi kanıtlanmıştır. Fakat steroid kullanımının olumlu etkisinin yanı sıra pek çok yan etkisi de bulunmaktadır. Bu nedenle tedavi oldukça dikkatli yapılmalıdır. Bu tedavinin en önemli yan etkilerinden birisi ise, iştah artmasından mütevellit düzensiz kilo alımıdır. Bunun önüne geçebilmek için belirli diyet programları düzenlenir.

Genel olarak tedavide yüzmenin oldukça önemli bir yeri vardır. Egzersiz hareketlerini çocuğun su içerisinde yapması kolaydır ve tedaviye oldukça fazla olumlu etkisi vardır.

Yürüme yeteneğinin kaybından sonra en önemli mobilite aracı tekerlekli sandalye olacaktır ve vücut ölçülerine uygun mümkünse akülü bir araç tercih edilmelidir. Alafranga tuvalet kullanımı ve giriş katlarda bulunan evlerin tercih edilmesi hem ailenin hem de çocuğun yaşamını kolaylaştıracak bazı etkenler olacaktır.