Doğanın Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

/ 4 Ekim 2019 / / yorumsuz
Doğanın Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

Çağımızın önemli bir problemi haline gelen çarpık kentleşme, birçok canlının hayatını tehdit ettiği gibi insanların yaşamını da olumsuz etkiliyor. Ayrıca, doğanın bilinçsiz bir şekilde tahrip edilmesi özellikle çocukların doğadan kopuk bir hayat yaşamasına neden oluyor. Ancak, birçok kişinin bildiği ancak göz ardı ettiği bir gerçek var. O da doğanın çocuk gelişimi üzerinde pek çok faydasının bulunmasıdır. Günümüzde çocukların doğa ile yeterince bağ kuramamasının bir diğer nedeni ise teknoloji bağımlılığıdır. Buna rağmen çocukların doğa ile iç içe güzel vakitler geçirmesinin fiziksel ve psikolojik pek çok faydası vardır. İşte, doğanın çocuklar için faydaları:

 Çocukların Kabiliyetlerinin Artmasına Yardımcı Olur

 Doğa çocukların üretkenliğini ve diğer kabiliyetlerinin artmasına yardımcı olur. Her gün doğa ile iç içe olan çocukların odaklanma ve problem çözme yetenekleri diğer çocuklara kıyasla daha fazla gelişir. Diğer yandan, doğada oyun oynayan ve farklı canlıları keşfeden çocuklar küçük yaşlarda doğa sevgisini ve onu korumanın önemini daha iyi kavrarlar.

 Stres ve Endişeye Karşı Etkilidir

 Doğada vakit geçirmek, çocuklara psikolojik açıdan da önemli katkı sağlar. Yapılan birçok araştırma, doğanın çocuklarda stres ve endişeyi azalttığını ortaya koyuyor. Ayrıca, çocukların doğada geçirdikleri sürenin uzaması, onların olumsuz durumlar ile mücadele etme yeteneğini daha çok geliştirir. Yeşil bitki örtüsüne yakın yerlerde yaşayan çocuklarda ise endişe bozukluğu çok nadir görülür.

 Obezite Oluşumunu Engeller

 Çocukların doğada daha fazla zaman geçirmesi, onların daha fazla fiziksel aktiviteye sahip olması demektir. Çünkü doğada bilgisayar, cep telefonu ve televizyon gibi teknolojik aletler yerine; yürümek, koşmak ve zıplamak gibi fiziksel hareketler vardır. Bu hareketler, çocukların aşırı kilo almasını ve bunun sonucunda obeziteye maruz kalmasını engeller.