Doğal Karaciğer Temizleme Kürleri

/ 7 Kasım 2019 / 39 / yorumsuz
Doğal Karaciğer Temizleme Kürleri

Karaciğerde biriken toksinlerden kurtulmak ve karaciğer yağlanmasını önlemek için yapabileceğiniz kürler ile karaciğerinizin temizlenmesini sağlayabilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz. Antioksidan özellikleri ve karaciğer dostu besinler ile yapacağınız karaciğer temizleme kürleri ile karaciğerinizi koruyabilirsiniz.

1 ) Marul Kürü: Antioksidan özelliği çok yüksek olan marul aynı zamanda karaciğer dostu bir sebzedir. Marul kürü yapmak için; bir adet marulu yıkayarak blenderden geçirip suyunu süzüyoruz. Posasından ayrılan marul suyunu aç karnına sabah ve akşam yatmadan önce içiyoruz. Bu şekilde 7 gün boyunca yapacağınız marul suyu kürü ile karaciğerinizin toksinlerden arınmasını sağlayabilirsiniz.

2 ) Kuru üzüm kürü: Kuru üzüm melatoksin ve biyoflavonoid minerali bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu özelliği ile çok güçlü bir antioksidan olan kuru üzüm kaynatılarak suyu içildiğinde kan dolaşımını hızlandırır ve karaciğerde depolanmış olan toksinlerin kan yolu ile vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca karaciğer hormonlarının salgılanmasını da sağlayarak karaciğerin görevini yerine getirmesine ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına da katkı sağlar. Bu açıdan kuru üzüm kürü karaciğeri koruyan en önemli kürdür.

3 ) Enginar, limon ve devedikeni kürü: Devedikeni, enginar ve limon gibi lifli gıdalar içerdikleri mineraller ile karaciğeri destekleyen ve karaciğerin sağlığını koruyan besinlerdir. Bu üçlüyü kür olarak sabah akşam bir kase yediğinizde 10 gün sonra sağlıklı bir karaciğere sahip olabilirsiniz. Devedikeni ve enginarı ezerek bir kap içinde karıştırmalı ve üzerine biraz ılık su ile birlikte limon suyu ekleyerek bulamaç kıvamına gelene kadar karıştırıp bir az beklettikten sonra tüketmelisiniz. Bu kür enerji veren ve karaciğerinizi koruyan bir kür olduğu için karaciğer hastalarına alternatif tıp önerisi olarak da verilmektedir.

4 ) Maydanoz ve limon kürü: Yarım deste maydanozu blenderden geçirerek içine bir adet limonu kabuğu soyulmuş şekilde atıp tekrar blenderden geçirin. Elde ettiğiniz karışımı 3 haftaya boyunca her gün öğle yemeğinden önce yiyin. Bu şekilde aksatmadan tekrar edeceğiniz kür ile karaciğerinizin yağlanmasının önüne geçeceğiniz gibi karaciğerinizi toksinlerden arındırmış olursunuz.

Bu kürlere ek olarak karaciğer dostu olan avakadoyu ezerek limon ile veya dolapta uzun süre bekletip katılaştırdıktan sonra yemeklerde kullanarak tüketebilir ve karaciğerinizin sağlığını koruyabilirsiniz.