Dizlerde Oluşan Sıvı Kaybı İçin Tedavi Önerisi

/ 21 Kasım 2019 / / yorumsuz
Dizlerde Oluşan Sıvı Kaybı İçin Tedavi Önerisi

Diz kapaklarının içerisinde kemiklerin birleşme noktalarında bir kese içerisinde sinoviyal adı verilen bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının görevi eklem kemiklerinin daha yumuşak bir şekilde hareket etmesi için yağ gibi bir kayganlık sağlamaktır. Eklem kemiklerinin birleşim noktasında bulunan bu sıvıyı vücudun kendisi doğal yollarla üretmektedir.

 Belirli bir yaştan sonra özellikle ellili yaşlardan sonra vücut yeterli miktarda üretim yapamaz hale gelir. Sıvının azalmasıyla birlikte eklem kemikleri, hareket ederken birbirlerine kuru kuru değer ve o bölgede sürtünme yoluyla tahribat meydana gelir. İnsan vücudunda en çok hareket eden eklemin dizlerin olduğu düşünülecek olursa diz kapaklarında sıvı kaybı yaşanma olasılığı daha yüksektir.

SIVI KAYBI OLUŞMASINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Diz kapaklarında sıvı kaybı olan kişiler yürüme esnasında, dizlerini bükerek yapmaları gereken her türlü fiziksel aktiviteyi yapmakta zorlanırlar.

İstirahat hali dışında ağrı yaşanması ve bu ağrının özellikle merdiven çıkarken yaşanıyor olması diz kapaklarındaki sıvı kaybı belirtileri arasındadır.

 Ayrıca hareketsiz bir yaşam tarzı olan kişilerde sıvı kaybı daha fazla görülmektedir. Hareketsiz kalan eklem kemikleri zamanla körelir ve kireçlenme meydana gelir.

Fazla kilolu olanlar ve obezite tedavisi görenlerde yürüme esnasında vücudun ağırlığı diz kapaklarını zorlar.Zorlanma ve kemiklerin birbirine sürtünerek aşınması daha fazla olur.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR

Kan tahlili, MR ve röntgen gibi tetkikler yapıldıktan sonra hekim tarafından dizlerde sıvı kaybı teşhisi konulan hastaya ağrının şiddetine göre ve fiziksel aktivite yapmakta yaşanılan zorluk seviyesine göre ilaç tedavisiyle birlikte fizik tedavi uygulanmaktadır. İlaç tedavisi ve fizik tedavi sırasında tedaviyi hızlandırmak için hastalar bamya yemeği ve bamya tohumu tüketmeyi tercih ediyorlar.

Bunun nedeni ise halk arasında bamyanın içindeki sümüksü ve salya gibi kaygan sıvının, diz ağrılarını tedavi ettiği yönünde bir düşünce vardır. Bir çok sağlıkla alakalı forum sitesinde bamya yemeği yiyerek ya da her gün beş altı tane bamya tohumunu bol suyla birlikte içerek, dizlerinde oluşan sıvı kaybı nedeniyle yaşadıkları ağrılardan kurtulduğunu söyleyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bamyanın dizlerdeki sıvı kaybına iyi geldiğini herbalist bitki uzmanları da desteklemektedir.Hiçbir yan etkisi olmayan hatta ve hatta çok sağlıklı olan bamyayı mevsiminde bol bol tüketmek gerekiyor.

Tavsiye

2020 Ramazan Ayı Ne Zaman?